Biblioteka Publiczna w ¦wiebodzinie
ul. Bramkowa 2, 66-200 ¦wiebodzin
 
 

DZIA£ALNO¦Æ KULTURALNO-O¦WIATOWA 2009
 

2012 - 2011 - 2010 - 2009 - 2008-2000

 
WYSTAWY


WYSTAWA "ANIMALISTYCZNE FASCYNACJE".


    W dniu 11. 12. 2009 r. "W Mojej Galerii" na filii miejskiej odby³o siê otwarcie wystawy
"Animalistyczne fascynacje", przedstawiaj±cej prace plastyczne uczniów gimnazjum nr 1. Wystawê otworzy³ dyrektor Biblioteki Publicznej udzielaj±c nastêpnie g³osu pani Ewie Chodkiewicz - dyr. PG nr 1 oraz El¿biecie Szymañczuk - nauczycielowi plastyki tej¿e szko³y. Na 49 antyramach zamieszczono wizerunki zwierz±t wykonane w technice piórkowej. W wernisa¿u udzia³ wziêli autorzy prac wraz z towarzysz±cymi im kole¿ankami i kolegami ze szko³y. Wystawa czynna bêdzie do koñca kwietnia 2010 r.




WYSTAWA PT. "MOJA PASJA WYCINANKA" GABRIELI KENYERES


Dn. 18. 09. 2009 r. w "Mojej Galerii" filii miejskiej na os. £u¿yckim otwarto wystawê "Moja pasja wycinanka" Gabrieli Kenyeres. Autorka jest uczennic± Gimnazjum nr 3 i od paru lat pasjonuje siê tworzeniem wycinanek. Wernisa¿ otworzy³ Andrzej Grupa, dyr. BP który przypomnia³, ¿e galeria jest miejscem, w którym wszyscy pasjonuj±cy siê sztuk± mog± prezentowaæ swoje prace w ró¿nych technikach artystycznych ujêtych w 43 antyramach. Sylwetkê Autorki przedstawi³a dyrektor Publicznego Gimnazjum nr 3 pani Ewa Ciechanowicz podkre¶laj±c du¿e zaanga¿owanie artystyczne i m³ody wiek Gabrieli Kenyeres. W wernisa¿u uczestniczy³a m³odzie¿ Publicznego Gimnazjum nr 3 oraz zaproszeni go¶cie.
Wystawa potrwa do koñca listopada br.



Wystawa prac plastycznych pt."Inspiracje drzeworytem japoñskim"



WYSTAWA "JULIUSZ S£OWACKI. 200. ROCZNICA URODZIN."


W Bibliotece Publicznej przy ul. Bramkowej na I piêtrze czynna jest wystawa z okazji 200. rocznicy urodzin Juliusza S³owackiego przypadaj±cej w 2009 roku.
    Na 18 fotogramach ukazano przekrój ¿ycia i twórczo¶ci jednego z najwybitniejszych twórców w historii polskiej kultury. Wystawê rozpoczynaj± zdjêcia Krzemieñca, gdzie Poeta siê urodzi³ i Wilna, gdzie ukoñczy³ gimnazjum a nastêpnie uniwersytet w 1828 roku.
    Ojciec - Euzebiusz, profesor miejscowego gimnazjum, matka Salomea, dla której uwielbienie wyra¿a³ m. in. w pisanych do Niej listach. W utworach S³owackiego przewijaj± siê wspomnienia o trzech kobietach bêd±cych Jego romantycznymi mi³o¶ciami. Ludwika ¦niadecka, któr± odnajdujemy m. in w "Beniowskim", Maria Wodziñska - sta³a siê natchnieniem poematu w "Szwajcarii" i Joanna Bobrowa,
który ¶lady odnajdujemy w rysach hrabiny Idalii w "Fantazym". Londyn i Pary¿ to miasta wiecznego tu³acza - emigranta, w których znalaz³ siê po wybuchu powstania listopadowego. Mapka na wystawie przedstawia trasê podró¿y S³owackiego który nastêpnie uda³ siê do Szwajcarii i W³och. Plonem twórczym tych podró¿y by³y m. in. "Balladyna", "Kordian" i "Horsztyñski". Jak przysta³o na prawdziwego, rozkochanego w egzotyce romantyka, Poeta odby³ podró¿ na Bliski Wschód. Najwiêksze wra¿enie wywar³o na Nim zwiedzanie Grobu Agamemnona którego uwieczni³ w³asnorêcznym rysunkiem. Powróciwszy do Pary¿a, na wie¶æ o wybuchu powstania wielkopolskiego, S³owacki uda³ siê do Poznania, gdzie w 1848 roku przemawia³ na posiedzeniu Komitetu Rewolucyjnego.
    Zmar³ 3. kwietnia 1849 roku w Pary¿u, lecz dopiero po 78 latach zw³oki Jego sprowadzono do Polski i pochowano 28. czerwca 1927 roku na Wawelu.
    Wystawa czynna bêdzie do 31. grudnia 2009 roku.



Ekspozycja "Poznaj architekturê ¦wiebodzina. Pok³osie konkursu fotograficznego."

 

    Od 2. stycznia 2009 na parterze Biblioteki Publicznej w ¦wiebodzinie czynna jest ekspozycja pt. „ Poznaj architekturê ¦wiebodzina. Pok³osie konkursu fotograficznego”. Przypomnijmy, ¿e wiosn± 2008r biblioteka og³osi³a konkurs fotograficzny pod takim samym tytu³em, którego uczestnicy musieli sfotografowaæ i opisaæ wybrane, najciekawsze elementy architektury miasta. Konkurs wygra³a Ewa Mazur z ¯agania, która zdaniem komisji nades³a³a najciekawsze prace.

    Obecna ekspozycja przedstawia 12 nastêpuj±cych elementów architektonicznych ukazanych na 72 fotogramach: portyk, portal, wole oko, lukarna, mansarda, wykusz, glorieta, tympanom, woluta, maswerk, ryzalit i wimperga. Ujmuj±c rzecz topograficznie nale¿y stwierdziæ, ¿e najwiêcej ciekawych elementów architektonicznych znajduje siê na ulicach – Wa³owa i £u¿ycka. Na uwagê zas³uguj± tu portale architektoniczne z kartuszem, wolim okiem, pilastrami i girland± (ul. £u¿ycka), i z kartuszem, pilastrami, maswerkiem i wolut± (ul. Wa³owa). Piêkny barokowy portal z kartuszem z ornamentem zwijanym (rollwerk) znajduje siê na ul. Studenckiej, a portal w gimnazjum nr 1 posiada kartusz z herbem ¦wiebodzina umieszczony w naczó³ku. Pozosta³e elementy architektury znajduj± siê rozproszone w ró¿nych miejscach ¦wiebodzina. Bardzo ciekawe s± portyki; jeden z naj³adniejszych znajduje siê na ul.1 Maja (budynek Sanepid-u) z arkadami i maswerkami. Najstarszym niew±tpliwie jest portyk w stylu gotyckim w Ko¶ciele ¶w. Micha³a. Ciekawy, ale wymagaj±cy remontu jest portyk na ulicy £u¿yckiej zwieñczony balustrad±. W nowym budownictwie widaæ nieraz chêæ nawi±zania do dawnych stylów. Przyk³adem tu mo¿e byæ budynek na os. Po³udniowym (widok od basenu) z neoklasycystycznym portykiem stylizowanym na budowlê antyczn±. Du¿ego uroku miastu dodaj± lukarny- ma³e, ozdobne okienka w dachu przybieraj±ce rozmaite kszta³ty od d³ugich spiczastych wie¿yczek (ul.1 Maja), poprzez pó³ksiê¿yc (hilal)- symbol islamu ( plac Jana Paw³a II) a¿ po prze¶liczn± wolutê (ul. Wa³owa). Na co dzieñ, niestety, ich siê raczej nie zauwa¿a, gdy¿ umieszczone s± wysoko nad naszymi g³owami. Najwiêcej ciekawych maswerków znajduje siê na budynku Sanepid-u przy ul.1 Maja. Widaæ tam ró¿ne ich kszta³ty – trójli¶æ, czwórli¶æ oraz tzw. rybi pêcherz. Najwiêkszy z kolei maswerk znajduje siê po lewej stronie fasady gmachu LO w parku Chopina. Jest to tzw. ¶lepy maswerk w kszta³cie trójli¶cia. Bardzo ciekawym elementem czêsto towarzysz±cym portalom jest l’oeil de boeuf czyli wole oko. Umieszczone nad g³ównym wej¶ciem mia³o dodatkowo o¶wietlaæ sieñ budynku. Naj³adniejsze wole oczy znajduj± siê w budynkach obok siebie na ul. Studenckiej oraz w budynku na rogu ulic £u¿yckiej i Matejki (d. policja) .

W architekturze miasta warto równie¿ zwróciæ uwagê na wykusze – nadwieszone naro¿ne wystêpy budynków. Jest ich w mie¶cie sporo, zw³aszcza na placu Jana Paw³a II ale nie tylko. Jednym z piêkniejszych jest wykusz z kolumnami w porz±dku joñskim zakoñczony he³mem znajduj±cy siê u wej¶cia g³ównego na pocztê. Ciekawie prezentuje siê wykusz na rogu ulic G³ogowskiej i Kiliñskiego. Wybudowany w stylu secesyjnym posiada medalion z lask± Eskulapa, symbolem sztuki lekarskiej, co mog³oby ¶wiadczyæ o przeznaczeniu budynku od pocz±tku na cele s³u¿by zdrowia. I na koniec budowla, która niezwykle rzadko go¶ci w architekturze miast. Glorieta – typowy element dekoracyjny angielskich ogrodów XVII w. Wystêpuje w ¦wiebodzinie w dwóch formach – jako dekoracyjna oszklona nadbudówka widokowa (ul. Pi³sudskiego) oraz wolno stoj±ca typu monopteros przy Ko¶ciele Mi³osierdzia Bo¿ego na os. £u¿yckim.

     Niniejsza ekspozycja mo¿e stanowiæ doskona³y materia³ do lekcji z nauki o historii sztuki. Zapraszamy do obejrzenia ekspozycji wszystkich zainteresowanych, zw³aszcza m³odzie¿ szkó³ ¶rednich, w godzinach otwarcia biblioteki do 31. 12. 2009r.

    Ekspozycje przygotowa³y Julita Ja³ówko i Aneta ¦liwiñska – sta¿ystki z Powiatowego Urzêdu Pracy – pod fachow± opiek± Ewy Kubik kierowniczki oddzia³u dla dzieci.

 

                                                                                                                                                               Przygotowa³ Andrzej Grupa Dyrektor Biblioteki Publicznej



PLAMA w bibliotece
 
 
 

 
 

Biblioteka Publiczna w ¦wiebodzinie