Biblioteka Publiczna w ¦wiebodzinie
ul. Bramkowa 2, 66-200 ¦wiebodzin
 
 

Dyskusyjny Klub Ksi±¿ki dla m³odzie¿y
 
 









Refleksyjne opowiadania w DKK dla m³odzie¿y w ¦wiebodzinie dn. 05. 10. 2015 r.


Dn. 05. 10. 15 r. na spotkaniu DKK dla m³odzie¿y tematem dyskusji by³o piêæ wyj±tkowych opowiadañ Erica-Emmanuela Schmitta. W ksi±¿ce „Marzycielka z Ostendy” pisarz wymy¶li³ historie, które by³y odmienne i niesamowite, ale wszystkie wzruszaj±ce. Bohaterami opowiadañ byli zwykli ludzie: niepe³nosprawna kobieta, starsze ma³¿eñstwo, pielêgniarka, strachliwy nauczyciel oraz tajemnicza, starsza pani z peronu. Pierwsza historia by³a wzruszaj±c± opowie¶ci± o mi³o¶ci, jak z bajki. W „Zbrodni doskona³ej” autor pokaza³ jak fa³szywe i zawistne oskar¿enia mog± zniszczyæ idealn± mi³o¶æ. W trzecim opowiadaniu „Ozdrowienie” pielêgniarka doceni³a swoj± kobieco¶æ, bo spotka³a w³a¶ciwego mê¿czyznê. W czwartym utworze strachliwy profesor z nadmiern± wyobra¼ni±, wpad³ w zastraszenie pod wp³ywem „kiepskiej lektury”. W ostatniej historii starsza pani kilkana¶cie lat wyczekiwa³a go¶cia na peronie, gdy ju¿ siê pojawi³, to podarowa³ jej nie tylko rado¶æ, ale i ¶mieræ. Wszystkie opowiadania Erica-Emmanuela Schmitta by³y ciekawe, bo zawiera³y tajemnice z przes³aniem. Ka¿da historia mia³a ¶miertelne zakoñczenie.
„Marzycielka z Ostendy” jest to ksi±¿ka poruszaj±ca, budz±ca emocje, zmuszaj±ca do refleksji, któr± czyta siê jednym tchem. Gor±co polecamy!


Kubik Ewa
prowadz±ca DKK dla m³odzie¿y




Na anielskich skrzyd³ach w DKK dla m³odzie¿y dn. 07.09.2015 r.

We wrze¶niu tematem dyskusji w DKK dla m³odzie¿y by³a ksi±¿ka „Tam gdzie spadaj± anio³y” Doroty Terakowskiej. Niezwykle wzruszaj±ca opowie¶æ o Ewie, która straci³a opiekê swego Anio³a Stró¿a. Podczas wyprawy zosta³ str±cony na Ziemiê po starciu z Czarnymi Anio³ami. Na Ziemi, jako bezdomny zamieszka³ w opuszczonym budynku. Okaleczony anio³ traci³ sw± moc a Ewê spotyka³y nieszczê¶cia. W koñcu okaza³o siê, ¿e dziewczynka zachorowa³a na bia³aczkê i lekarze nie dali jej szans. Powie¶æ Doroty Terakowskiej skoñczy³a siê szczê¶liwie. Po odnalezieniu pióra i wykonaniu trzech anielskich zadañ przez dziewczynkê, anio³  odzyska³ moc a Ewa zdrowie. Za zdradzenie zasad ¦wiat³o¶ci Anio³ Stró¿ zosta³ odes³any do samotnego miejsca w Kosmosie.
Po przeczytaniu ksi±¿ki mo¿na by³o sobie odpowiedzieæ na pytanie z ok³adki. Czy cz³owiek mo¿e przyj±æ rolê anio³a i zmieniæ przeznaczenie? Zmagania z anielskimi uczynkami Ewy by³y odwa¿ne i m±dre, bo zmieni³y ¿ycie jej i najbli¿szym. „Tam gdzie spadaj± anio³y” to ciekawa ksi±¿ka, bo wynikaj± z powie¶ci warto¶ci dotycz±ce kwestii moralnych. Anio³y, prawa niebios, wiara, przeznaczenie, dobro i z³o to s³owa, które daj± wiele do my¶lenia podczas czytania lektury. W powie¶ci mo¿na by³o dowiedzieæ siê, gdzie przebywaj± anio³y, wed³ug wyobra¿eñ Autorki.
 „Tam gdzie spadaj± anio³y” to lektura wzruszaj±ca i warto¶ciowa dla wszystkich.

Ewa Kubik
prowadz±ca DKK dla m³odzie¿y


Budowniczy wiatraka z Malawi w DKK dla m³odzie¿y w ¦wiebodzinie dn. 13. 04. 15 r.


Dnia 13.04. 13 r. pozna³y¶my historiê Williama Kamkwamby, ch³opca z Malawi, który jest autorem ksi±¿ki „O ch³opcu, który ujarzmi³ wiatr”. Lektura ta zainicjowa³a dyskusjê na temat ¿ycia w Afryce i poruszy³a problem ubóstwa i g³odu. Powie¶æ jest autobiografi± Autora, bo opisuje codzienne ¿ycie swojej rodziny w osadzie. Ksi±¿ka podaje du¿o wiadomo¶ci o kulturze Malawi, sytuacji spo³ecznej i politycznej oraz rolnictwie, które stanowi³o g³ówne ¼ród³o utrzymania rodzin. W opowie¶ci nie zabrak³o ludzkiego dramatu, jakim jest g³ód.  William interesowa³ siê nauk±, g³ównie fizyk± i czêsto korzysta³ z wiejskiej biblioteki. Bohater mia³ g³owê pe³n± genialnych pomys³ów. Wiêkszo¶æ Afrykañczyków mieszka³o w prymitywnych warunkach, wiêc ch³opak marzy³ o tym, ¿eby jego rodzinie ¿y³o siê ³atwiej. Dlatego du¿o eksperymentowa³ zanim zbudowa³ wiatrak, który wytwarza³ energiê. Dla nas zosta³ wielkim bohaterem, bo by³ m±dry, pomys³owy i nie poddawa³ siê przeciwno¶ciom losu.
Ksi±¿ka powinna zaciekawiæ ka¿dego czytelnika. Powie¶æ jest niezwyk³a, bo prawdziwa i pe³na optymizmu; zosta³a napisana prostym jêzykiem w dobrym stylu.
Polecamy wszystkim co¶ odmiennego ale realistycznego!


Ewa Kubik
prowadz±ca DKK dla m³odzie¿y




Przygoda na deskach teatralnych w DKK dla m³odzie¿y dn. 02.03.2015 r.


2 marca 2015 roku na spotkaniu DKK dla m³odzie¿y w ¦wiebodzinie tematem dyskusji by³a ksi±¿ka Ewy Nowak „Bransoletka”. Autorka napisa³a wiele ¶wietnych ksi±¿ek dla m³odzie¿y w¶ród nich „Bransoletkê”, bo porusza w niej wa¿ne problemy nastolatek. Ewa Nowak opowiada o Weronice i jej ró¿nych relacjach z rodzicami, bratem oraz kole¿ankami ze szko³y. Wszystko siê zmieni³o gdy dziewczyna pozna³a £ukasza, staj±c siê szczê¶liwie zakochan± szesnastolatk±. £ukasz zaproponowa³ jej wyjazd na zimowy obóz teatralny. Weronika nie domy¶li³a siê, ¿e ch³opak szuka³ zastêpstwa na swoje miejsce, by odzyskaæ zaliczkê. Kiedy zorientowa³a siê, ¿e £ukasz nie jedzie, poczu³a siê oszukana. Dla dziewczyny wyjazd bez niego wydawa³ siê nudny. Weronika z³a na siebie stwierdzi³a, ¿e jest „… nakrêcon± romantyczn± idiotk±…” i „kto¶ tak g³upi nie zas³uguje na lito¶æ”.  Na szczê¶cie obóz teatralny okaza³ siê dla dziewczyny wspania³ym do¶wiadczeniem aktorskim i poznaniem Karola, które zaowocowa³o przyja¼ni±. Na zakoñczenie warsztatów uczestnicy zostali obdarowani bransoletk±, któr± mieli traktowaæ jako talizman.
Ksi±¿kê Ewy Nowak czyta siê lekko i przyjemnie. To powie¶æ z gatunku literatury obyczajowej. Ka¿dy rozdzia³ jest krótki i koñczy siê s³owami z jego tytu³u. Polecamy nastolatkom!

                                                                       
Ewa Kubik
prowadz±ca DKK dla m³odzie¿y




Niezwyk³e listy do Boga w DKK dla m³odzie¿y w ¦wiebodzinie dn. 02.02.2015 r.

W lutym na spotkaniu DKK dla m³odzie¿y  podjêto trudny temat dotycz±cy ¶mierci. W niezwyk³y sposób temat ten zosta³ ujêty w ksi±¿ce „Oskar i pani Ró¿a” Erica-Emmanuela Schmitta. Po przeczytaniu ksi±¿ki pojawi³y siê pytania: Jak rozmawiaæ o ¶mierci?, Jak mo¿na pomóc komu¶ kto jest chory ¶miertelnie? Opowie¶æ o Oskarze wywo³uje wspó³czucie dla wszystkich dzieci walcz±cych z t± chorob± przebywaj±cych w szpitalach.  ¦mieræ dziecka to zawsze  najwiêksza tragedia dla rodziców. Pani Ró¿a by³a wolontariuszk± w szpitalu, spêdzaj±c czas z dzieæmi by je wspieraæ i podtrzymywaæ na duchu. Pani Ró¿a namówi³a Oskara, ¿eby pisa³ listy do Boga, w których prosi³  m. in. o mi³o¶æ Peggy Blue, rodziców a tak¿e szczerze opisa³ w nich swoje marzenia ¿yciowe.
W ksi±¿ce „Oskar i pani Ró¿a” bardzo wzruszaj± niezwyk³e listy do Szanownego Pana Boga.  Zawieraj± one przemy¶lenia, nad którymi warto siê zastanowiæ. Dlatego ksi±¿ce nale¿y po¶wiêciæ  wiêcej uwagi, gdy¿ „Oskar i pani Ró¿a” to lektura warto¶ciowa. Polecamy wszystkim!

Ewa Kubik
prowadz±ca DKK dla m³odzie¿y




Wo³anie o pomoc w DKK dla m³odzie¿y w ¦wiebodzinie dn. 05.01.2015 r.


Styczniowe DKK dla m³odzie¿y w ¦wiebodzinie zaczê³y¶my dyskusj± na bardzo wa¿ny temat, dotycz±cy AIDS. Ksi±¿ka „Chcê ¿yæ!” Marliese Arold  opowiada historiê Nadine, która jest nosicielk± HIV. Zarazi³a siê wirusem od swojego ch³opaka, który zachorowa³ na AIDS przez transfuzjê krwi. „Strach, ¿e siê zarazi³am, towarzyszy³ mi na ka¿dym kroku”: tak siê czu³a bohaterka przed poznaniem wyników testu. Potem dziewczyna próbowa³a odpowiedzieæ sobie na pytania m.in. ile jeszcze zosta³o mi czasu? Dlaczego ja? Czy jest dla mnie jaka¶ przysz³o¶æ? Nie znalaz³a odpowiedzi bo ¿ycie dla niej straci³o sens, póki nie przekona³a siê, ¿e zosta³a zaakceptowana przez ¶rodowisko. Ksi±¿ka zawiera pozornie szczê¶liwe zakoñczenie.
Temat AIDS jest powszechnie znany, ale do koñca nie zrozumiany przez ludzi.  Wiêkszo¶æ z nich nie akceptuje osób chorych i unika ich, by nie zostaæ zara¿onym. Ksi±¿ka Marliese Arold stanowi miniporadnik dla m³odych ludzi, który podaje wiele informacji o chorobie, jej zaka¿eniu i przebiegu. Uczy akceptacji i zachowywania siê wobec osób chorych poniewa¿ jest  lektur± warto¶ciow± opisuj±c± uczucia osoby zara¿onej. Ksi±¿ka nie zrobi³a du¿ego wra¿enia w zakresie stylu i formy napisania. Polecamy nastolatkom!
Nastêpne spotkanie wyznaczy³y¶my sobie na 02. 02. 15 r. a do dyskusji wytypowana zosta³a ksi±¿ka „Oskar i Pani Ró¿a” Erica-Emmanuela Schmitta.

Ewa Kubik
prowadz±ca DKK dla m³odzie¿y







Rozwik³anie tajemnicy rodzinnej w DKK dla m³odzie¿y dn. 01.12.2014 r.


W grudniu na spotkaniu DKK dla m³odzie¿y podczas dyskusji rozwik³ano tajemnicê pewnej rodziny. Inspiracj± do dyskusji by³a ksi±¿ka „Kawa z kardamonem” Joanny Jagie³³o. Tytu³ ksi±¿ki zachêca do przeczytania lektury i skosztowania kawy z kardamonem, niesamowicie aromatycznej i rozgrzewaj±cej na zimow± porê. Jak najlepiej przyrz±dziæ tak± kawê, mo¿na by³o skorzystaæ z przepisu podanego w ksi±¿ce. Joanna Jagie³³o napisa³a ciekaw± historiê o typowej polskiej rodzinie z w±tkiem tajemnicy. Zagadka rodzinna dotyczy³a starego zdjêcia, na którym by³a m³oda kobieta z niemowlêciem na kolanach. To zdjêcie przypadkiem odnalaz³a Halinka zwana Link± i rozpozna³a na nim swoj± matkê. Linka by³a gimnazjalistk± i marzy³a o karierze fotografa. Bohaterka imponowa³a nam swoim charakterem i d±¿eniem do celu, bo w rozwik³aniu tajemnicy rodzina jej nie pomaga³a. Dobrze, ¿e pojawi³ siê Adrian, który wspiera³ dziewczynê w poszukiwaniach. Ksi±¿ka napisana jest ³atwym jêzykiem z w±tkiem romantycznym. Czyta³o siê j± lekko i przyjemnie. Szkoda tylko, ¿e ju¿ w po³owie ksi±¿ki mo¿na by³o domy¶liæ siê tajemnicy rodzinnej. Polecamy!

Ewa Kubik
prowadz±ca DKK dla m³odzie¿y





Wyszeptane tajemnice w DKK dla m³odzie¿y dn. 03.11.14 r.


3. 11. 14 r. tematem do dyskusji by³a ksi±¿ka „Szeptem”, okre¶lona przez innych jako lektura z dolnych pó³ek. „Szeptem” to debiutancka powie¶æ Becci Fitzpatrick. W tej opowie¶ci mamy do czynienia z upad³ymi anio³ami, które tocz± od wieków boje z Nie¶miertelnymi. W ¶rodku tej bitwy znalaz³a siê Nora, która pozna³a przystojnego Patcha. Tê niezwyk³± parê po³±czy³o uczucie, które budzi³o wiele emocji. Pisarka wymy¶li³a mi³o¶æ nie z tego ¶wiata, bo on by³ upad³ym anio³em a ona potomkini± anio³a.  W historii tej by³o wiele tajemnic i intryg, które trzyma³y w napiêciu. W ka¿dym rozdziale pojawia³y siê nowe w±tki, od których trudno by³o siê oderwaæ.
Nasz± uwagê zwróci³a piêkna ok³adka, która w znacznej mierze zachêca do przeczytania tej ksi±¿ki. Jest to kolejny m³odzie¿owy bestseller, który oceni³y¶my jako literack± rozrywkê. Ksi±¿kê czyta³o siê lekko bez nadmiernego obci±¿enia psychiki. Napisana zosta³a prostym jêzykiem i nie wymaga³a wiêkszych przemy¶leñ. To ksi±¿ka do przeczytania za jednym zamachem i zapomnienia o tym, co w niej by³o.
Nasza ocena „Szeptów” to 7 na 10 punktów.
Polecamy nastolatkom, które potrzebuj± chwilê rozrywki!
Nastêpne spotkanie wyznaczy³y¶my sobie na 01. 12. 14 r. a do dyskusji wytypowana zosta³a ksi±¿ka „Kawa z kardamonem” Joanny Jagie³³o.
Ewa Kubik
prowadz±ca DKK dla m³odzie¿y




¦cie¿ka ¿ycia w DKK dla m³odzie¿y w ¦wiebodzinie dn. 06.10.14 r.


6 pa¼dziernika tematem do dyskusji w DKK  by³a ksi±¿ka „Z³a dziewczyna” Beaty Ostrowickiej. Tytu³ ksi±¿ki sugerowa³, ¿e bêdzie to opowie¶æ o dziewczynie, która  jest narkomank±. Marcysia by³a zwyczajn± nastolatk±, która przyjecha³a ze wsi do Krakowa. Tam zamieszka³a u ciotki i zapisa³a siê do najlepszego liceum, ¿eby pó¼niej studiowaæ. Po nag³ej ¶mierci okaza³o siê, ¿e ciotka zapisa³a jej mieszkanie mimo, ¿e rodzina chcia³a pieni±dze ze sprzeda¿y zainwestowaæ w sklep. Poniewa¿ Marcysia nie zgodzi³a siê z t± decyzj± zosta³a wykluczona z rodziny. Pozbawiona oparcia najbli¿szych musia³a radziæ sobie sama. By³a samotna i bardzo nieszczê¶liwa. Dlatego nawi±za³a znajomo¶æ z Ank±, której pozwoli³a zamieszkaæ u siebie. Czy decyzja ta by³a s³uszna? Dziewczyna szybko zrozumia³a, ¿e ka¿dy z nas ma wp³yw na to, co dzieje siê w naszym ¿yciu. Zgodnie z mottem ¿ycie potoczy siê tak jak sobie po¶cielesz, tak siê wy¶pisz. Jak potoczy³y siê losy Marcysi oraz czy zrealizowa³a swoje plany i marzenia, pozosta³o bez odpowiedzi. Mo¿na tylko ¿a³owaæ dziewczyny bo ona nadal „… wydeptuje ¶cie¿kê swojego ¿ycia” bez rodziny i znajomych.
Ksi±¿ka by³a bardzo interesuj±ca dziêki zmaganiom, jakie prze¿ywa³a Marcysia. Musia³a  podejmowaæ decyzje nie zawsze s³uszne, równie¿ te sercowe. Czy to oznacza³o, ¿e by³a z³± dziewczyn±?  Na to pytanie ka¿dy powinien sam sobie odpowiedzieæ po przeczytaniu ksi±¿ki. Polecamy!

Ewa Kubik
prowadz±ca DKK dla m³odzie¿y




„Szara myszka” w DKK dla m³odzie¿y dn. 08.09.2014 r.


Ewa Barañska jest autork± „Kamili” ksi±¿ki, która by³a tematem dyskusji w DKK dla m³odzie¿y. Tym razem pisarka poruszy³a problem samobójstwa. Wcze¶niej pozna³y¶my Ja¶minê teraz Kamilê, typow± „szar± myszkê”, uczennicê Liceum. Ju¿ od samego pocz±tku by³o wiadomo, ¿e Kamila pope³ni³a samobójstwo. W klasie wiele osób poczu³o siê winnych a najbardziej Diana, bo nie spotka³a siê z Kamil± tu¿ przed ¶mierci±. Podczas czytania ksi±¿ki ca³y czas nasuwa³y siê pytania: dlaczego Kamila pope³ni³a samobójstwo? I jak± mia³a tajemnicê? Dla wszystkich Kamila by³a osob± cich± i nie¶mia³±, która nigdy nie udziela³a siê towarzysko.  Tajemnica zmar³ej kole¿anki zosta³a wyja¶niona po aferze dotycz±cej kradzie¿y pieniêdzy na Komitet Rodzicielski. Poznana prawda ukaza³a uczniów w z³ym ¶wietle. Byli lud¼mi egoistycznymi, dla których liczy³y siê imprezy, pieni±dze i markowe ubrania. Wszystkim odpowiada³o to, ¿e maj± „szar± myszkê” w klasie, a nikt nie zainteresowa³ siê kole¿ank±.
Ksi±¿ka Ewy Barañskiej zosta³a napisana lekkim i prostym jêzykiem. By³a pe³na tajemnic i okrutnych prawd. Paulo Coelho napisa³ „... samotno¶æ nie jest naszym przeznaczeniem, a samych siebie poznajemy tylko wtedy, kiedy mo¿emy siê przejrzeæ w oczach innych ludzi”. Polecamy!

prowadz±ca DKK dla m³odzie¿y
Ewa Kubik




Wybory bez nagród w DKK dla m³odzie¿y w ¦wiebodzinie dn. 16.06.14 r.


16.06.2014 r. na spotkaniu DKK dla m³odzie¿y tematem do dyskusji by³a powie¶æ psychologiczna dla m³odych ludzi „Upadki” Anne Provoost. Pisarka w powie¶ci poruszy³a przede wszystkim kwestie moralne. W ¿yciu wiêkszo¶æ ludzi staje przed ró¿nymi wyborami. Musz± podejmowaæ decyzje nie zawsze ³atwe. Tak by³o w przypadku siedemnastoletniego Lucasa, bohatera ksi±¿ki „Upadki”. Lucas  spêdzi³ wakacje z matk± w domu nie¿yj±cego dziadka. Ch³opak by³ nie¶mia³y, wra¿liwy, samotny, naiwny i dlatego uleg³y wobec kolegów z rasistowskimi pogl±dami. By³o to powodem z³ych decyzji podejmowanych przez Lucasa. Bohater pope³ni³ zbyt wiele b³êdów, które spowodowa³y, ¿e czu³ siê zagubiony. Przypadek Lucasa nie potwierdza regu³y, ¿e cz³owiek uczy siê na b³êdach.
„Upadki to lektura pasjonuj±ca i warto¶ciowa. Takich ksi±¿ek powinno byæ jak najwiêcej, gdy¿ nawo³uj± do zastanowienia siê nad ¶wiatem i sob±. Nie jest to lektura do przeczytania jednym tchem i zapomnienia o tym, co w niej by³o. Ksi±¿ka Anny Provoost wymaga przemy¶leñ na tematy o tolerancji, przyja¼ni czy wybaczaniu. Dlatego warto jej po¶wiêciæ wiêcej uwagi, ni¿ innym ksi±¿kom. Konfucjusz napisa³ „Najwiêkszym powodem do chwa³y nie jest to, ¿e nigdy nie upadamy, ale to, ¿e potrafimy siê po upadku podnie¶æ”.
Nastêpne spotkanie wyznaczy³y¶my sobie na 08.09.14r. a do dyskusji wytypowana zosta³a ksi±¿ka „Kamila” Ewa Barañskiej.
prowadz±ca DKK dla m³odzie¿y
Ewa Kubik




Toksyczny zwi±zek w DKK dla m³odzie¿y w ¦wiebodzinie dn. 19.05.2014 r.


19 maja 2014 r. na spotkaniu DKK dla m³odzie¿y dyskusja dotyczy³a ksi±¿ki „Bardzo bia³a wrona” Ewy Nowak. Jest to dziesi±ty tom z serii „miêtowej”, który w 2009 r. otrzyma³ tytu³ Ksi±¿ki Roku Stowarzyszenia Przyjació³ Ksi±¿ki dla M³odych (Polskiej Sekcji IBBY). Pisarka z zawodu jest pedagogiem-terapeut± i w ksi±¿ce poruszy³a wa¿ny temat dla m³odzie¿y o przemocy w zwi±zku m³odych ludzi. „Bardzo bia³a wrona” opowiada historiê zwi±zku Natalii i Norberta, dwojga licealistów. Natalia by³a ³adn± i sympatyczn± dziewczyn±. Od pocz±tku Norbert wydawa³ siê dziwny, by³ pozornie sympatyczny. Skrywa³ przed Natali± swój zaborczy charakter. Po nied³ugim czasie sta³ siê bardzo zazdrosny i nieufny wobec dziewczyny. Ci±gle j± kontrolowa³ i sprawdza³. Na pocz±tku Natalii to nie przeszkadza³o, my¶la³a, ¿e na tym polega wielka mi³o¶æ. Dopiero pó¼niej przekona³a siê, ¿e tkwi w toksycznym zwi±zku. Bardzo wspó³czu³y¶my Natalii bo by³a bardzo nieszczê¶liwa i zastraszana. Ci±gle musia³a oszukiwaæ Norberta bo ba³a siê jego reakcji. Nawet przy zakupie d¿insów obra¿a³ j± i poni¿a³. Postêpowanie Norberta wobec Natalii bardzo nas dra¿ni³o i denerwowa³o. Bardzo chcia³y¶my, ¿eby Natalia znalaz³a wyj¶cie z tego toksycznego zwi±zku. Na szczê¶cie to jej siê uda³o.
Ksi±¿kê Ewy Nowak czyta siê bardzo dobrze, bo jest napisana ³atwym jêzykiem. Powie¶æ obyczajowa o mi³o¶ci nie tak piêknej jak by siê wydawa³o, która bardzo nas wzruszy³a i zarazem zszokowa³a. Pisarka poruszy³a historiê zwi±zku m³odych ludzi jedn± z wielu, bardzo prawdziw±. Bo jak mo¿na jednocze¶nie kochaæ i poni¿aæ ukochan± osobê. Dziewczyny powinny siêgn±æ po ksi±¿kê Ewy Nowak, bo pokaza³a w niej  jak powstaje i rozwija siê taki toksyczny zwi±zek. Po przeczytaniu jej mo¿emy odpowiedzieæ sobie na pytanie: sk±d siê bierze przemoc w zwi±zku? Czy historia Natalii mia³a byæ wskazówk±, jakich ch³opaków nale¿y unikaæ? Polecamy!
Nastêpne spotkanie wyznaczy³y¶my sobie na 16. 06. 14 r. a do dyskusji wytypowana zosta³a ksi±¿ka „Upadki” Anne Provoost.

Ewa Kubik
prowadz±ca DKK dla m³odzie¿y


Sprzymierzeniec o ró¿nokolorowych oczach w DKK dla m³odzie¿y w ¦wiebodzinie dn. 14.04.14r.


Kim byli Wybrañcy? W jakim ¶wiecie ¿yli? Jak wygl±dali? Gdzie mo¿na by³o ich spotkaæ? Odpowied¼ na  te pytania i wiele innych uzyska³y¶my dn. 14. 04.14 r. na spotkaniu DKK dla m³odzie¿y w ¦wiebodzinie z ksi±¿ki „Wybrañcy” Kristin Cashore. Wtedy sta³o siê jasne, ¿e by³ to ¶wiat fantasy, który opowiada³ o siedmiu królestwach, rz±dzonych przez  ró¿nych w³adców, tych sprawiedliwych i z³ych. „Wybrañcy” mieli ró¿nokolorowe oczy i obdarowani byli niecodziennymi umiejêtno¶ciami. Je¶li Dar okazywa³ siê u¿yteczny król przyjmowa³ na s³u¿bê. Do tej grupy nale¿a³a Katsa, g³ówna bohaterka, któr± bardzo polubi³y¶my. Katsa zaimponowa³a nam swoj± si³± i odwag±. Pocz±tek powie¶ci by³ zawi³y, trochê niezrozumia³y i ma³o wci±gaj±cy. Historia rozkrêci³a siê, kiedy Katsa przeciwstawi³a siê despotycznemu królowi. Musia³a opu¶ciæ dwór. Fajnie, ¿e w powie¶ci obok dziewczyny pojawi³ siê Po, bo ta para przypad³a nam do gustu. Po sta³ siê jej sprzymierzeñcem w wyprawie, aby dowiedzieæ siê dlaczego zagin±³ ksi±¿ê Tealiff. Obydwoje posiadali Dary, którymi siê uzupe³niali w walce z niebezpiecznym przeciwnikiem.
Ksi±¿ka bardzo nam siê podoba³a ze wzglêdu na intryguj±co fantastyczn± fabu³ê. Polecamy wszystkim lubi±cym czytaæ literaturê fantastyczn±.

prowadz±ca DKK dla m³odzie¿y
Ewa Kubik

Niezwyk³y czy przeklêty dar Julii w DKK dla m³odzie¿y w ¦wiebodzinie dn. 24.02.2014 r

24. 02. 2014 r. na spotkaniu DKK dla m³odzie¿y tematem dyskusji by³a ksi±¿ka „Dotyk Julii” Tahereh Mafi.  Pisarka wymy¶li³a przera¿aj±c± wizjê pañstwa, a w nim pe³no niespodziewanych wydarzeñ, które trzyma³y w napiêciu. W ¶wiecie tym ¿y³a Julia, piêkna i wra¿liwa dziewczyna o niezwyk³ym darze. W³adzê w pañstwie przej±³ Komitet Odnowy, który despotycznie panowa³ nad spo³eczeñstwem. Ustali³ on nowy porz±dek, z którym musieli siê wszyscy pogodziæ. Buntownicy wraz z Juli± zostali izolowani i zamkniêci w o¶rodku. Dziewczyna by³a samotna i zagubiona. Nawet najbli¿si j± opu¶cili. Uwa¿a³a siebie za potwora bo jej dotyk zabija³. By³a szczególnie strze¿ona przez Komitet Odnowy ze wzglêdu na swój niezwyk³y dar. Bezwzglêdni przywódcy zmuszali ludzi o szczególnych zdolno¶ciach do wspó³pracy aby zaw³adn±æ ¶wiatem. Julia by³a bierna i nie poddawa³a siê presji. Podjê³a walkê z nimi gdy pozna³a Adama, swojego wspó³wiê¼nia.  Uciek³a z ch³opakiem z wiêzienia Komitetu Odnowy, trafiaj±c do Punktu Omega. Tam spotkali ludzi o niezwyk³ych zdolno¶ciach. Julia by³a zakochana i czu³a siê bezpiecznie bo wreszcie znalaz³a prawdziwych przyjació³.
Ksi±¿kê czyta³o siê szybko  ze wzglêdu na intryguj±ce w±tki przygodowe i romantyczne. Wszystko to sprawia, ¿e jak ju¿ zacznie siê j± czytaæ to trudno oderwaæ siê od niej. Opowie¶æ skoñczy³a siê dobrze ale bez wyra¼nego zakoñczenia. Koniec powie¶ci sugeruje nastêpn± jej czê¶æ.
Ciekawa jest ok³adka  ksi±¿ki. Przedstawia ona dziewczynê w piêknej bia³ej sukience w otoczeniu rozbitego szk³a i pêkniêtego muru. Jej twarz zas³aniaj± w³osy. Postaæ wydaje siê delikatna  i krucha. Na ok³adce zamieszczono s³owa „Mój dotyk zabija. Mój dotyk to moja si³a”. Pierwsze zdanie zosta³o przekre¶lone. Piêkna ok³adka i tajemnicze s³owa zachêcaj± do przeczytania ksi±¿ki. Polecamy!


prowadz±ca DKK dla m³odzie¿y
Ewa Kubik






20. 01. 14 r. na spotkaniu DKK dla m³odzie¿y w ¦wiebodzinie tematem dyskusji by³a ksi±¿ka „Igrzyska ¶mierci” Suzanne Collins. To powie¶æ, która aktualnie jest bestsellerem w¶ród m³odzie¿y. Mordercze igrzyska organizowano w mie¶cie Panem, w których cen± by³a walka o ¿ycie. Zawody te, co roku odbywa³y siê za karê, poniewa¿ 12 dystryktów zbuntowa³o siê przeciwko w³adzy. Do udzia³u w igrzyskach wybierano drog± losowania po dwie osoby z ka¿dego dystryktu. Wybrañcy igrzysk zamykani byli na arenie i wygrywa³ ten kto prze¿y³.
„Igrzyska ¶mierci” to ksi±¿ka fantastyczno-przygodowa. Autorka wymy¶li³a ciekaw± fabu³ê, w której przeplata³y siê w±tki fantazji, przygody i romansu. Niektóre wydarzenia by³y przera¿aj±ce i jednocze¶nie wzruszaj±ce. Akcja powie¶ci trzyma³a w napiêciu i rozkrêca³a siê z minuty na minutê. W „Igrzyskach ¶mierci” wszystko nam siê podoba³o. Tre¶æ, bo by³a wci±gaj±ca i bohaterowie, którzy zaimponowali nam swoj± waleczno¶ci± o przetrwanie. Szczególnie polubi³y¶my Katniss, która nie tylko by³a dzielna, ale dobra i bardzo troszczy³a siê o swoj± rodzinê. Na pytanie dlaczego podoba³a ci siê ksi±¿ka „Igrzyska ¶mierci”? Jedna z uczestniczek spotkania DKK odpowiedzia³a: „Ksi±¿ka trzyma w napiêciu od pierwszego do ostatniego zdania i zaskakuje zwrotami akcji. Pokazuje, ¿e ¶wiat jest okrutny a w³adza otumania ludzi i pozbawia ludzkich cech. Pokazuje, ¿e warto walczyæ o mi³o¶æ, bo to ona pozwala nam przetrwaæ trudne chwile.”

Ewa Kubik
prowadz±ca DKK dla m³odzie¿y




Odkrywanie tajemnic w podziemiach Kolonii w DKK dla m³odzie¿y w ¦wiebodzinie dn. 16. 12. 13 r.


Dn. 16. 12. 13 r. na spotkaniu DKK dla m³odzie¿y do dyskusji wybrano ksi±¿kê „Tunele” R. Gordona i B. Williamsa. To ostatnie spotkanie w 2013 r. by³o szczególnie mi³e i sympatyczne. Nie tylko ze wzglêdu na wybran± ksi±¿kê do dyskusji , ale równie¿ na wspomnienia, które zaplanowano w drugiej czê¶ci spotkania. Mia³y one byæ podsumowaniem naszych dzia³añ w 2013 roku. Grudniow± dyskusjê prowadzi³a Iza, jedna z klubowiczek, która jest wielbicielk± ksi±¿ki  „Tunele”.
Tunele to pierwsza czê¶æ cyklu powie¶ciowego o podziemnym ¶wiecie.  Autorzy Tuneli stworzyli podziemne miasto o nazwie Kolonia. Jego nazwa skojarzy³a siê uczestniczkom spotkania z jednym z najstarszym i najwiêkszych miast w Nadrenii w Niemczech, znanym z piêknej gotyckiej katedry. Ilustracjê przedstawiaj±c± katedrê koloñsk± mo¿na by³o zobaczyæ w ksi±¿ce Cuda ¶wiata.  Jednak wymy¶lone przez autorów podziemne miasto nie mia³o nic wspólnego z tym w Nadrenii. Will, bohater ksi±¿ki razem ze swym ojcem interesowa³ siê archeologi±. Pewnego dnia jego ojciec znika. Ch³opiec postanowi³ go odnale¼æ razem ze swoim przyjacielem Chesterem. Ch³opcy podczas poszukiwañ trafili na tunel, wykopany przez ojca Willa. Tak odkryli podziemne miasto Kolonia, w którym rz±dzili Styksowie. Byli oni okrutni, gdy¿ nak³aniali mieszkañców Kolonii do nienawi¶ci do ludzi z powierzchni Ziemi. W mie¶cie ch³opcy  poznali nie tylko przyjació³ ale wrogów, z którymi musieli sobie radziæ. Ucieczki i poszukiwania to nieod³±czne elementy przygody, które trwaj± do koñca  w powie¶ci.
Ksi±¿kê Tunele czyta siê dobrze i szybko bo jest pe³na przygód i tajemnic. Zosta³a napisana ³atwym jêzykiem dla m³odzie¿y.  Tre¶æ ksi±¿ki zawi³a ale nie nudna, poniewa¿ ka¿de odkryte tajemnice podziemi wci±ga³y do czytania. W powie¶ci wystêpuj± charaktery dobre i z³e. Will mia³ swoj± pasjê bo interesowa³ siê archeologi±. Zakoñczenie powie¶ci jest zaskakuj±ce i koñczy siê epilogiem. Dlatego po Tunelach ka¿dy chêtnie siêgnie po dalsze jej tomy:  Tunele G³êbiej, Tunele Otch³añ, Tunele Bli¿ej i Tunele Spirala. Polecamy!
 W drugiej czê¶ci spotkania  odby³o siê podsumowanie roku 2013 w DKK. W formie prezentacji multimedialnej pokazano zdjêcia uczestniczek z poszczególnych spotkañ i przedstawiono ksi±¿ki, o których dyskutowano. By³y to: Dla ciebie wszystko; Dziesiêæ stron ¶wiata, Miasto Ko¶ci, Buszuj±cy w zbo¿u, Powrót M³odego Ksiêcia, 110 ulic, Gdzie jest Jennifer?, Chuda i Tunele.  Stworzono ranking najlepszej ksi±¿ki w DKK dla m³odzie¿y w ¦wiebodzinie w 2013 r. któr± okaza³a siê ksi±¿ka Miasto Ko¶ci. Inne docenione i polecane to Chuda, Tunele i Gdzie jest Jennifer? Na zakoñczenie uczestniczki DKK za udzia³ w spotkaniach i dyskusjê o ksi±¿kach otrzyma³y dyplomy i upominki.


prowadz±ca    
Ewa Kubik     


Szczup³a do szpiku ko¶ci w DKK dla m³odzie¿y w ¦wiebodzinie dn. 25. 11. 2013 r.


Anorexia Nervosa tak brzmi ³aciñska nazwa jednej z chorób cywilizacyjnych wspó³czesnego ¶wiata, która dotyczy nie tylko kobiet, ale i mê¿czyzn. Dn. 25. 11. 2013 r. na spotkaniu DKK dla m³odzie¿y w ¦wiebodzinie dyskutowano na temat wizerunku idealnej sylwetki kobiety i mê¿czyzny. Jak chcieliby¶my wygl±daæ? Inspiracj± do rozmowy na ten temat by³a ksi±¿ka Judith Fathallah pt. „Chuda”.  Powie¶æ jest wstrz±saj±c± histori± Autorki, która zachorowa³a na anoreksjê w wieku 13 lat. Jej zmagania z chorob± trwa³y trzy lata. Dzi¶,  w pe³ni wyleczona, studiuje literaturê w Cambridge i pisze drug± powie¶æ.
Anoreksja nie jest chorob± cia³a, ale duszy i sk±d¶ siê bierze. Tre¶æ ksi±¿ki przyczyni³a siê do nawi±zania rozmowy o przyczynach powstawania i objawach anoreksji, o metodach stosowanych do obni¿enia masy cia³a oraz kto najczê¶ciej choruje. Na pytanie: podaj nazwisko kobiety o idealnym wizerunku kreowanym przez media? Uczestniczki spotkania nie chcia³y wskazaæ konkretnej osoby. Wymieni³y jedno nazwisko i nie by³a to modelka, ale aktorka Marylin Monroe. A czy Wenus z Willendorfu, figurka z epoki paleolitu przedstawiaj±ca postaæ kobiec±, mo¿e dzisiaj wzbudzaæ zachwyt? Jej wizerunek zosta³ naszkicowany na spotkaniu przez jedn± z uczestniczek, który niewiele odbiega³ od orygina³u. Po zapoznaniu siê z jej postaci± stwierdzi³y, ¿e by³ to idealny wizerunek kobiety w czasach prehistorycznych. Dyskusja dotyczy³a równie¿ wa¿no¶ci akceptacji swojego wygl±du. Czy wygl±d decyduje o sukcesie w ¿yciu? Nie – odpowiedzia³y i poda³y przyk³ad znanej osoby, która osi±gnê³a sukces. To Adele, znakomita wokalistka, nie maj±ca wygl±du uwa¿anego za idealny. Na spotkaniu czytano wstrz±saj±ce fragmenty z ksi±¿ki, które u¶wiadomi³y wszystkim, jak gro¼ne skutki mo¿e mieæ ta choroba. Na zakoñczenie zgodnie potwierdzono, ¿e „piêkno to nie anoreksja”.
„Chuda” to ksi±¿ka ¶wietnie napisana i daje wiarê, ¿e z anoreksji mo¿na siê wyleczyæ, i nie musi koñczyæ siê ¶mierci±. Polecamy!

prowadz±ca   
Kubik Ewa    





Poszukiwanie Jennifer w DKK dla m³odzie¿y w ¦wiebodzinie dn. 21.10.13 r.

 
21. 10. 2013 r. na spotkaniu DKK dla m³odzie¿y w ¦wiebodzinie tematem dyskusji by³ krymina³ „Gdzie jest Jennifer?” Anne Cassidy. Specjalno¶ci± tej angielskiej pisarki s± krymina³y i dreszczowce dla nastolatków, które w opinii m³odych ludzi czyta siê ¶wietnie.
Ksi±¿ka „Gdzie jest Jennifer?” sk³ada siê z 4 niewielkich czê¶ci, w których wystêpuj± g³ówne bohaterki. W pierwszej i trzeciej pozna³y¶my Alice Tully, w drugiej Jennifer Jones a w czwartej Kate Rickman. Co ³±czy³o ze sob± te trzy g³ówne bohaterki? Dopiero po przeczytaniu ksi±¿ki mo¿na by³o sobie odpowiedzieæ na to pytanie. Historia Jennifer Jones, Alice Tully i Kate Rickman to dramat jednej osoby. Pisarka przedstawi³a j± najpierw jako ma³± wra¿liw± dziewczynkê a potem zagubion± nastolatkê. 
11-letnia Jennifer Jones mia³a trudne dzieciñstwo i pewnych rzeczy nie rozumia³a. Bardzo kocha³a swoj± matkê i wszystkie ¿arty, które dotyczy³y jej rodziny bardzo j± dra¿ni³y. Przez swoj± wra¿liwo¶æ pope³ni³a b³±d, który mia³ wp³yw na dalsze jej ¿ycie. Po wyj¶ciu na wolno¶æ zmieni³a swój wizerunek i przyjê³a now± to¿samo¶æ. Jako Alice Tully sta³a siê zagubion± nastolatk±, która ¿y³a w obawie, ¿e kto¶ j± rozpozna. Dziewczyna mieszka³a z Ross, swoj± opiekunk± i pracowa³a w kafejce. Spokój Alice zosta³ zak³ócony, gdy matka dziewczyny zdecydowa³a siê na wspó³pracê z dziennikarzami. Jennifer kolejny raz musia³a zacz±æ od nowa. Przeniesiono j± do miejsca ¿eby nikt siê nie dowiedzia³, kim by³a i co zrobi³a. Jako Kate Rickman rozpoczê³a naukê w Exeter na wymarzonych studiach.
Ksi±¿ka „Gdzie jest Jennifer?” bardzo siê nam podoba³a. Czyta³o siê j± szybko bo ciekawi³o nas co siê sta³o z Jennifer? Tytu³ ksi±¿ki jest zagadkowy. Przed czytaniem jej wydawa³o nam siê, ¿e bêdzie to o dziewczynie, która uciek³a z domu a nawet my¶la³y¶my o porwaniu. Historia dziewczyny by³a dramatyczn± przesz³o¶ci±, niespokojn± tera¼niejszo¶ci± i niepewn± przysz³o¶ci±. Skoñczy³a siê dobrze ale zawsze istnia³o ryzyko, ¿e kto¶ móg³ j± rozpoznaæ. Spo³eczeñstwo ³atwo nie wybacza, zw³aszcza tak lekkomy¶lnej zbrodni. Los bohaterki bardzo nas wzruszy³ bo nie mia³a ³atwo w ¿yciu. Szkoda, ¿e by³a s³aba i da³a siê sprowokowaæ. ¦wietny krymina³ dla nastolatków!


prowadz±ca   
Ewa Kubik    


Kliknij na zdjêcie, aby obejrzeæ galeriê.

Próba charakteru w DKK dla m³odzie¿y w ¦wiebodzinie dn. 09.09.2013 r.

    Dn. 9. 09. 2013 r. tematem spotkania DKK dla m³odzie¿y by³a historia Wierzbickich z Warszawy. Losy tej rodziny zosta³y opowiedziane w ksi±¿ce „110 ulic” Ma³gorzaty Gutowskiej - Adamczyk. Wierzbiccy byli rodzin± zamo¿n±. Wysokie zarobki rodziców umo¿liwia³y im ¿ycie na wysokim poziomie. Jednak wszystko siê zmieni³o, gdy oboje stracili pracê i nie mogli znale¼æ innej. Musieli wyprowadziæ siê z Warszawy do Grajewa, bo tam by³a mo¿liwo¶æ wziêcia w ajencjê stacji benzynowej.
Micha³ i Miko³aj, dziêki bogatym rodzicom mieszkali w ekskluzywnym apartamencie, mieli markowe ubrania, wakacje za granic± oraz wyje¿d¿ali na obozy sportowe i jêzykowe. Ch³opcy mieli swój styl, poczucie humoru i wielu fajnych kolegów. Synowie Wierzbickich nie mogli pogodziæ siê z przeprowadzk± do Grajewa. Wstydzili siê przyznaæ kolegom do upadku swojej rodziny i ¿ycia w ma³ej miejscowo¶ci.
Ksi±¿kê Ma³gorzaty Gutowskiej – Adamczyk czyta siê dobrze, bo jest napisana ³atwym jêzykiem dla m³odzie¿y. Akcja powie¶ci rozwija³a siê powoli, bez emocji. Dlatego ksi±¿ka pocz±tkowo by³a trochê nudna, ale z czasem sta³a siê ciekawsza. Interesowa³o nas czy Micha³ polubi³ ¿ycie w Grajewie?, czy pozna³ nowych przyjació³? i jak odnalaz³ siê w nowej szkole?. W powie¶ci „110 ulic” jest jak w prawdziwym ¿yciu bo historia  Wierzbickich mo¿e siê zdarzyæ ka¿demu. Los bohaterów pokaza³, ¿e trzeba pogodziæ siê z przeznaczeniem i jednocze¶nie stawiæ czo³a nowym wyzwaniom.
Polecamy wszystkim nastolatkom, g³ównie ch³opakom! 
Nastêpne spotkanie DKK wyznaczono na 21. 10. 13 r. a do dyskusji wytypowano ksi±¿kê „Gdzie jest Jennifer?” Anne Cassidy.

     prowadz±ca Ewa Kubik    


Kliknij na zdjêcie, aby obejrzeæ galeriê.

Buntownik bez powodu w DKK dla m³odzie¿y w ¦wiebodzinie dn. 13. 05. 13 r.


    13. 05. 13 r. na spotkaniu DKK dyskusja dotyczy³a kontrowersyjnej ksi±¿ki dla m³odzie¿y „Buszuj±cy w zbo¿u” J. D. Salingera. Ta powie¶æ po raz pierwszy opublikowana w 1951 r. sta³a siê jedn± z najbardziej napiêtnowanych ksi±¿ek w Stanach Zjednoczonych. Obecnie znajduje siê na li¶cie lektur szkolnych. Napisana w pierwszej osobie powie¶æ opisuje trzy dni z ¿ycia  Holdena Caulfielda, zbuntowanego nastolatka.
Holden ¿y³ w swoim wyimaginowanym ¶wiecie fantazji, w którym ci±gle krytykowa³ rówie¶ników i doros³ych. Wydalony z prywatnej szko³y za s³abe wyniki w nauce, wróci³ do Nowego Jorku. Ch³opak wynaj±³ pokój w podejrzanym hotelu, poniewa¿ nie chcia³ spotkaæ siê ze swoj± rodzin±. Przez kilka dni b³±ka³ siê po mie¶cie. Na ulicach spotyka³ dawnych znajomych m.in. swoj± i by³± dziewczynê brata oraz nowe osoby, z którymi siê bawi³. Pozna³ windziarza, turystki, prostytutkê, zakonnice. Jednak wci±¿ czu³ siê samotny a wszystkie napotkane osoby  postrzega³ jako podstêpne i fa³szywe. 
W „Buszuj±cym w zbo¿u” bohaterem by³ buntownik bez powodu. Dlaczego nim by³? Trudno odpowiedzieæ na to pytanie. Z powie¶ci nie wynika³a jednoznaczna odpowied¼. Byæ mo¿e Holden poszukiwa³ w³asnej drogi ¿yciowej. Czy mo¿na go nie lubiæ za to, ¿e by³ arogancki i krytyczny wobec ludzi? Przecie¿ ka¿dy mo¿e okazaæ siê „m³odym gniewnym”.
Ksi±¿ka J. D. Salingera bardzo siê  podoba³a uczestniczkom spotkania DKK. Powie¶æ napisana ³atwym jêzykiem i w pierwszej osobie, oddaje jej charakter pamiêtnika. „Buszuj±cego w zbo¿u” czyta siê do koñca, aby przekonaæ siê, czy Holden zmieni³ swoje nastawienie do ludzi i ¶wiata? Ksi±¿kê polecamy wszystkim buntownikom!

prowadz±ca Ewa Kubik    


Przystojny Jace i wspania³a Clara w DKK dla m³odzie¿y w ¦wiebodzinie dn. 15. 04. 13 r.

 „Miasto Ko¶ci” to ksi±¿ka fantastyczna dla m³odzie¿y napisana przez Cassandrê Clare. Jest to pierwszy tom z cyklu Dary Anio³a.
Pewnego dnia Clara Fray, zwyczajna nastolatka zauwa¿y³a w klubie nocnym dziwne postacie, niedostrzegalne dla innych prócz niej. Ten przypadek sprawi³, ¿e nagle dowiedzia³a siê o istnieniu demonów, wampirów. Pozna³a wspania³ego Jaceʼ a, tajemniczego ³owcê wampirów. Od Hodgeʼ a, nauczyciela Nocnych £owców dowiedzia³a siê o historii Krêgu, grupy do której nale¿a³a matka Clary. Okaza³o siê, ¿e jej ojcem by³ Nocny £owca, Valentine, który by³ zdrajc±. Gdy zniknê³a matka Clary, dziewczyna uda³a siê do Miasta Ko¶ci, ¿eby j± odnale¼æ. Tam trafi³a do tajemnego ¶wiata pe³nego demonów, tajemnic do odkrycia i niebezpieczeñstw.
„Miasto Ko¶ci” jest ¶wietn± ksi±¿k± dla tych, którzy lubi± czytaæ literaturê paranormaln±. Wed³ug naszych ocen bezapelacyjnie wygrywa ze „Zmierzchem”. Ciekawa fabu³a, pe³na wartkiej akcji  ze znakomitymi bohaterami i tajemnicami powoduje, ¿e ksi±¿kê czyta siê szybko. W historiê autorka wplot³a romans, który by³ wzruszaj±cy i bajeczny. W powie¶ci bardzo podobali siê nam bohaterowie. Wygl±d i charakter podbi³y nasze serca.  Autorka wykreowa³a Clarê jako siln±, powa¿n± dziewczynê, która umia³a walczyæ o swoje. Jace to przystojny ch³opak, trochê arogancki i z³o¶liwy, ale w ¶rodku czu³y i zdolny do najwiêkszych po¶wiêceñ. Pod koniec tomu pisarka bardzo nas zaskoczy³a. By³y¶my roz¿alone i rozczarowane. Szkoda, ¿e zakoñczenie ksi±¿ki jest takie intryguj±ce. Gor±co polecamy!
prowadz±ca Ewa Kubik



Brutalny ¶wiat piêtnastolatków w DKK dla m³odzie¿y
w ¦wiebodzinie, dn. 04.03.13 r.



    4. 03. 2013 r. na spotkaniu DKK dla m³odzie¿y pozna³y¶my krótkie historie dziesiêciu osób z ró¿nych czê¶ci ¶wiata. Dziêki Cesarii, Ethanowi, Anli, Mad¿idowi, Kaisy, Santosha, Gerdy, Piotra, Tani i Aki dowiedzieli¶my siê o wielu problemach z jakimi borykaj± siê piêtnastolatkowie z ró¿nych krajów.
    Cesaria, Kolumbijka zarabia³a na ¿ycie jako prostytutka. Jej marzeniem by³o wzi±æ udzia³ w konkursie i zostaæ królow± samby.  Ethan, by³ Amerykaninem który  mia³ nadwagê. Rodzice ci±gle kontrolowali jego posi³ki. Mia³ poczucie, ¿e siê go wstydz± i nie akceptuj±. Anla, Afrykanka, pracowa³a jako gosposia i mia³a wyj¶æ za m±¿. Mê¿a wybrali dla niej rodzice. By³a dziewczyn± niezwykle uzdolnion± matematycznie, ale bez szans na sukces. Mad¿id, Pakistañczyk wbrew swojej woli by³ przygotowywany do zamachu terrorystycznego. Gdy mia³ wykonaæ zadanie w ostatnim momencie zrezygnowa³. Bo polecenie wujka wydawa³o mu siê idiotyczne. Finka Kaisa, postanowi³a odwiedziæ znajomych. By³a przera¿ona ich sposobem ¿ycia. Pochodzili z bogatych rodzin, ale ¿yli ubogo. Razem mieszkali w opuszczonym domu i jedli to co znale¼li lub ukradli. Santosh z Indii by³ dzieckiem niewolnikiem. Ciê¿ko pracowa³ w tkalni. Niespodziewany los u³atwi³ jemu i innym dzieciom ucieczkê do lepszego ¶wiata. Gerda by³a Dunk±, musia³a pogodziæ siê z losem, gdy dowiedzia³a siê o ¶lubie matki z przyjació³k±. Piotrek dla zdobycia pieniêdzy pozowa³ do zdjêæ. Tania ¿y³a w biednej rodzinie z ojcem alkoholikiem na Ukrainie. Marzy³a o zdobyciu czarnego pasa na zawodach w karate. Chcia³a byæ s³awna i bogata, ¿eby zdobyæ pieni±dze na operacjê brata. Aki, to Japoñczyk, któremu uda³o siê nawi±zaæ kontakt z bratem przez Internet. 
Autorka w ksi±¿ce podjê³a tematy kontrowersyjne. Wszystkie problemy bardzo nas poruszy³y. Ksi±¿kê czyta siê szybko bo opowiadania ujête zosta³y na kilkunastu stronach. Niektóre historie koñcz± siê w takim momencie, ¿e nie wiadomo co sta³o siê z bohaterem. Czytelnik musi sam sobie dopowiedzieæ dalszy ci±g jego losów. Nie zachwyci³ nas sposób napisania powie¶ci. Ksi±¿kê czyta siê ¶rednio przyjemnie!

prowadz±ca
Ewa Kubik

Na spotkaniu z dr. Janem Wróblem.


    4. 02. 13 r. uczestniczki DKK dla m³odzie¿y przyby³y na spotkanie z doktorem Janem Wróblem, historykiem, dziennikarzem i publicyst±. Tematem spotkania by³a „Edukacja warunkiem awansu spo³ecznego m³odych ludzi”. Dr. Jan Wróbel jest kontrowersyjnym dyrektorem liceum spo³ecznego w Warszawie. Ciekawie porusza³ sprawy dotycz±ce ewaluacji w szkole.
    Na marcowym spotkaniu DKK dla m³odzie¿y tematem dyskusji bêdzie ksi±¿ka „Dziesiêæ stron ¶wiata” Anny Onichimowskiej.  

prowadz±ca
Ewa Kubik


Spotkanie po latach w DKK dla m³odzie¿y w ¦wiebodzinie dn. 28. 01. 13 r.


   Wzruszaj±c± opowie¶ci± o spotkaniu po latach rozpoczê³y¶my w tym roku pierwsze spotkanie DKK dla m³odzie¿y dn. 28.01. w ¦wiebodzinie. Twórczo¶æ Nicholasa Sparksa jest niezwykle intryguj±ca, bo porusza serca i z tego  wzglêdu bardzo popularna. Czytelnicy jego ksi±¿kami siê zachwycaj±, a producenci filmowi chêtnie po nie siêgaj±. Na ekranach mo¿na by³o zobaczyæ adaptacje jego ksi±¿ek m. in. „List w butelce” czy „I wci±¿ j± kocham”.
    „Dla ciebie wszystko” to kolejny bestseller, ksi±¿ka tak samo jak i poprzednie jest niesamowita. Opowiada historiê mi³o¶ci Dawsona i Amandy, której rodzice byli przeciwni temu, ¿e ich córka zwi±za³a siê z ch³opakiem, pochodz±cym z rodziny o z³ej s³awie. Dawson chcia³ ¿yæ inaczej, ni¿ jego bliscy, bowiem zamierza³ zostaæ dobrym i uczciwym cz³owiekiem. Dlatego zatrudni³ siê u Tucka i wkrótce z nim zamieszka³. Wp³yw rodziny i ¶rodowiska spowodowa³, ¿e rozstali siê na d³ugie lata. Amanda po ukoñczeniu collegeʼu, wiod³a spokojne ale nieszczê¶liwe ¿ycie. W tym czasie by³a ¿on± alkoholika i matk± trojga dzieci. Dawson za nieumy¶lne spowodowanie wypadku, wiele miesiêcy spêdzi³ w wiêzieniu. Po wyj¶ciu z wiêzienia przenosi³ siê z miejsca na miejsce. W koñcu zatrudni³ siê  na platformie wiertniczej i ¿y³ samotnie. Po latach, wróci³ do miasteczka na pogrzeb swego przyjaciela Tucka, gdzie spotka³ Amandê. Niespodziewany kontakt uzmys³owi³ im, ¿e nadal s± w sobie zakochani. Jednak los nie pozwoli³ im wykorzystaæ drugiej szansy. Dawson wracaj±c do miasteczka obawia³ siê zemsty kuzynów, która w efekcie  doprowadzi³a do tragicznych wydarzeñ. Sens tytu³u ksi±¿ki „Dla ciebie wszystko” mo¿na zrozumieæ w zakoñczeniu historii dotycz±cej Amandy i jej syna. Jego wypadek  i zmagania z ciê¿k± chorob± przynios³y Amandzie wiele cierpienia. Jednak przewrotny los sprawi³, ¿e pojawi³a siê druga szansa od ¿ycia. któr± Amanda przyjê³a z wielk± rado¶ci±.
    Ksi±¿ka „Dla ciebie wszystko” nie zaskoczy³a uczestniczek spotkania DKK. Powie¶æ, jak u Sparksa, jest piêkna, wzruszaj±ca i porywaj±ca za serce. Kto czyta³ jego inne ksi±¿ki, wie czego mo¿e oczekiwaæ w powie¶ci. W tej oczywi¶cie, nie zabrak³o wielkiej mi³o¶ci, zmagañ bohaterów z przeciwno¶ciami losu i tragicznych wydarzeñ z wzruszaj±cym zakoñczeniem. Ksi±¿ka napisana jest przystêpnym jêzykiem, w której mo¿na przewidzieæ losy bohaterów. Natomiast zakoñczenie jest zaskakuj±ce. Zmusza do refleksji. I nie jest to typowe „i ¿yli d³ugo i szczê¶liwie”. U zbyt wra¿liwych czytelników mo¿e wywo³aæ przyp³yw ³ez.
Ksi±¿kê polecamy wszystkim romantykom!
    4. 02. bêdziemy uczestniczyæ w spotkaniu z drem Janem Wróblem. Temat spotkania „Edukacja warunkiem awansu spo³ecznego m³odych ludzi”.

prowadz±ca   
Ewa Kubik    


„Czy to jutro, czy to dzi¶ – wszystkim jest potrzebny mi¶!”- ¦wiatowy Dzieñ Pluszowego Misia w Oddziale dla dzieci.


    Dn. 16. 11. 12 r. w bibliotece odby³y siê obchody ¦wiatowego Dnia Pluszowego Misia. W spotkaniu wziê³y udzia³ dzieci z Publicznego Przedszkola nr 4 gr. „Puchatki” z nauczycielem Renat± Dubiel.
    Dzieci przynios³y do biblioteki swoje misie. By³y misie ma³e, du¿e, bia³e i bure w kolorowych ubrankach a nawet kokardkach. Zadaniem dzieci by³o zaprezentowanie swoich pluszaków. Na pytanie dlaczego mi¶ jest ulubion± zabawk±, dzieci jednomy¶lnie  wszystkie stwierdzi³y, ¿e s± one miêkkie i fajne do przytulania. Po swoich wypowiedziach, dzieci wys³ucha³y historii powstania  pluszowego misia, który od stu lat  towarzyszy dzieciom na ca³ym ¶wiecie. Nic wiêc dziwnego, ¿e pluszowe misie jako jedyne z zabawek doczeka³y siê swojego  ¶wiêta - ¦wiatowego Dnia Pluszowego Misia. Nastêpnie og³oszono konkurs, podczas którego dzieci wybiera³y najmniejszego i najwiêkszego misia. I tak powsta³a w bibliotece piêkna wystawka misiów. Na spotkaniu czytano dzieciom ksi±¿kê „Otwórz okienko” Heleny Bechlerowej. Pisarka cytatem „Czy to jutro, czy to dzi¶ – wszystkim jest potrzebny mi¶!” zakoñczy³a bajkê. A kogo odwiedzi³ Krasnal Micha³ko? – to zadanie, w którym dzieci mia³y dopasowaæ bohatera do odpowiedniego okienka. Nastêpna zabawa, w której bra³y udzia³ to zgaduj – zgadula „ Jaki to mi¶?”, polegaj±ca na odgadywaniu nazw najs³ynniejszych misiów na podstawie ilustracji. By³y tu wizerunki Misia Uszatka, Misia Yogi, Misia Tomisia, Kubusia Puchatka, Misia Colargola i innych. W oparciu o encyklopediê zwierz±t, przedszkolaki wys³ucha³y ciekawostki o nied¼wiadkach m. in.: Co robi± nied¼wiedzie zim±?, jak nazywa siê ich legowisko zimowe?, jak misie przygotowuj± siê do zimy?, kiedy nied¼wiadki opuszczaj± gawrê?, co lubi± je¶æ?. By³y te¿ misiowe zgadywanki, które ukryto w¶ród pluszaków. Dzieci wybiera³y misia z zagadk± o znanych zwierzêtach le¶nych i po odczytaniu ich, odpowiada³y na nie.
    Na zakoñczenie spotkania dzieci otrzyma³y s³odki poczêstunek i obrazek do pokolorowania przedstawiaj±cy Troskliwe misie.

Ewa Kubik
kierownik Oddzia³u dla dzieci


W poszukiwaniu mi³o¶ci na nitkach babiego lata w DKK dla m³odzie¿y dn. 26. 11. 2012 r.


Babie lato to potocznie polska z³ota jesieñ, okres krótkiej,     ale piêknej i ciep³ej pogody w II po³owie wrze¶nia i na pocz±tku pa¼dziernika. Patrz±c na obraz Józefa Che³moñskiego widzimy jego stonowan± kolorystykê. Przedstawia on bezwietrzne, ciep³e popo³udnie jesienne. Uniesione d³onie pasterki dotykaj± nitki pajêczyny unoszone z wiatrem. Jak na porê babiego lata, obraz wprowadza w nastrój marzycielski a nawet melancholijny.
Bêd±c w jesiennym nastroju czy mo¿na poszukiwaæ mi³o¶æ na nitkach babiego lata? To zazwyczaj na wiosnê kwitn± uczucia. A jednak mo¿na zakochaæ siê bez wzglêdu na porê roku, nawet na krótko.  Przekona³y siê o  tym uczestniczki DKK dla m³odzie¿y dn. 26. 11. 12 r. W ksi±¿ce „Po nitkach babiego lata” Marta Fox poruszy³a historiê pierwszej mi³o¶ci, która zaczê³a siê podczas babiego lata. Dorota, g³ówna bohaterka pozna³a Rafa³a za po¶rednictwem poczty elektronicznej. Przypadkiem znalaz³a jego notes w autobusie a w nim by³ adres mailowy. Dorota postanowi³a do niego napisaæ. Po krótkim czasie ch³opak odezwa³ siê. I tak zaczê³a siê korespondencja. Rafa³ by³ dla niej bardzo mi³y, za ka¿dym razem zwraca³ siê do niej ciep³o i serdecznie. W jego s³owach nie brakowa³o komplementów. Beata, przyjació³ka Doroty przestrzega³a j± przed zbytnim zaanga¿owaniem siê w  zwi±zek z nieznajomym. By³o jednak za pó¼no na ostrze¿enia, Rafa³ oczarowa³ Dorotê. W koñcu ch³opak zaproponowa³ jej pierwsze spotkanie. Dziewczyna z niecierpliwo¶ci± wyczekiwa³a na nastêpne. Kiedy spotkania nie uk³ada³y siê po jego my¶li, ch³opak zacz±³ traciæ zainteresowanie dziewczyn±. Unika³ Doroty i przesta³ odpisywaæ. Kiedy zobaczy³a Rafa³a z nieznajom± zrozumia³a, ¿e zosta³a porzucona. Czu³a siê odtr±cona i oszukana. Dorota obarczy³a swoje niepowodzenie w mi³o¶ci win± czasu. To na nitkach babiego lata budowa³a swoje uczucie, które okaza³o siê takie jak babie lato, ulotne i krótkie. 
    Historia dziewczyny przedstawiona w formie listów nie przypad³a do gustu uczestniczkom spotkania. Mimo tego, ¿e bohaterowie pisz± do siebie za po¶rednictwem poczty elektronicznej, jak¿e  atrakcyjnej formy dla m³odych ludzi. Opowie¶æ nie jest porywaj±ca, ale chce siê j± poznaæ do koñca. Wszystkim by³o ¿al Doroty, ¿e zosta³a porzucona. Uczestniczki DKK stwierdzi³y, ¿e dziewczyna by³a sama sobie winna, bo by³a naiwna. Nastêpne do¶wiadczenia nie musz± byæ takie same. Trzeba wierzyæ, ¿e mi³o¶æ istnieje i nigdy nie umiera. Tylko nie polecaj± poszukiwaæ jej na nitkach babiego lata.
Nastêpne spotkanie DKK dla m³odzie¿y odbêdzie siê 28. stycznia 2013 r. Do dyskusji wytypowano ksi±¿kê „Wszystko dla ciebie” Nicholasa Sparksa. Zapraszamy na spotkanie mi³o¶ników jego ksi±¿ek i nie tylko.  Wstêp wolny!

                                                                                                             prowadz±ca



Próba nieudanego odkrycia sekretu B³êkitnokrwistych w DKK dla m³odzie¿y dn. 29.10.12 r.


    29. pa¼dziernika 2012 roku na spotkaniu DKK dla m³odzie¿y, uczestniczki próbowa³y odkryæ sekret wampirów w ksi±¿ce „B³êkitnokrwi¶ci”, t. 1 Melissy de La Cruz. Amerykañska pisarka w powie¶ci z w±tkiem kryminalnym przedstawia ¶wiat wampirów ¿yj±cych pomiêdzy zwyk³ymi lud¼mi. Bohaterowie tej ksi±¿ki pochodz± z bogatych rodzin, s± piêkni i  ubieraj± siê w markowe ciuchy oraz ucz± siê w prywatnej szkole. Po¶ród tych elitarnych rodzin, ukrywaj± siê B³êkitnokrwi¶ci, rodzina wampirów, która swoje istnienie utrzymuje w tajemnicy.
Schuyler-g³ówna bohaterka, kiedy ukoñczy³a 15 lat podejrzewa, ¿e jest inna ni¿ normalna nastolatka. Bo dziwnie zaczyna odczuwaæ ³aknienie, którego nie mo¿e zaspokoiæ zwyk³y ludzki posi³ek. To ona chce poznaæ sekret B³êkitnokrwistych. Wie, ¿e nara¿a siê na niebezpieczeñstwo ze strony wampirów. ¦wiat ich jest pe³en tajemnic i nikt nie ma prawa w niego ingerowaæ. Kto ich praw nie przestrzega, mo¿e zostaæ unicestwiony. W  tragiczny sposób ginie jedna z uczennic szko³y, Duchesne. To wydarzenie zbiega siê z chwil±, gdy Schuyler odkrywa zmiany u siebie.
Pocz±tkowo, czytaj±c ksi±¿kê nic ciekawego siê nie dzieje. Autorka du¿o opowiada o tym jacy bohaterowie s± bogaci i piêkni oraz o wp³ywowych relacjach miêdzy nimi. Do¶æ pó¼no pojawia siê akcja trzymaj±ca w napiêciu. Emocje rosn±, gdy tragicznie ginie uczennica. Koniec pierwszego tomu niczego nie wyja¶nia. Schuyler nadal nie wie kim jest, a zagadka ¶mierci uczennicy nie zostaje ustalona. Dlatego trzeba przeczytaæ nastêpne czê¶ci, ¿eby odkryæ sekrety B³êkitnokrwistych.
Polecamy czytelnikom lubi±cych ksi±¿ki o wampirach! 

prowadz±ca    
Ewa Kubik    


Wzruszaj±ce lato pachn±ce s³onecznikiem na spotkaniu DKK dla m³odzie¿y w ¦wiebodzinie dn. 24.09.12 r.



    Pierwsze powakacyjne spotkanie DKK dla m³odzie¿y by³o bardzo wzruszaj±ce. Takie poruszenie wywo³a³a dyskusja nad ksi±¿k± Nory Schuurman „S³onecznikowa zima” dn. 24.09.12 r. Pisarka oprócz pisania ksi±¿ek dla m³odzie¿y jest te¿ t³umaczk± z jêzyka angielskiego i szwedzkiego.
„S³onecznikowa zima” jest to historia dwóch sióstr, które straci³y matkê w wypadku samochodowym. Po jej ¶mierci  ¿ycie Emmy i Sanny zmienia siê ca³kowicie. Dziewczyny zamieszkuj± z ojcem, który du¿o pracuje i po¶wiêca córkom ma³o czasu. Pasje pozwalaj± dziewczynom uciec od samotnej rzeczywisto¶ci. Emma uprawia konn± jazdê a Sanny serfuje po Internecie. Starsza z sióstr otacza opiek± m³odsz±. Jej siostrzana mi³o¶æ wzrasta, gdy do problemów Sanni dochodz± szkolne zwi±zane z mobbingiem. Dla ojca to by³a tylko przykra sprawa, która wkrótce mia³a zmieniæ siê na dobre. Emma nie dosta³a wsparcia ze strony ojca. Musia³a dawaæ sobie sama radê w podejmowaniu decyzji za doros³ych. Dlatego czêsto ¶ni³a o bia³ym koniu, który j± prowadzi³ przez ¿ycie, gdzie nie musia³a martwiæ siê o nic. Wkrótce Sanny zosta³a pobita a Emma obwinia³a siê, ¿e zostawi³a siostrê sam± sobie.  Wypadek ten spowodowa³  zmianê w postêpowaniu ojca.
Ksi±¿ka jest niesamowita bo poruszy³a serca czytelników. Opowie¶æ ta uzmys³owi³a wszystkim, jak wa¿ne jest w ¿yciu oparcie w bliskim cz³owieku.
Polecamy! 

prowadz±ca     
Ewa Kubik     


Wspinaczka na szczyty wyobra¼ni podczas spotkania DKK dla m³odzie¿y w ¦wiebodzinie dn. 07.05. 12r.


    7. maja na spotkaniu DKK dyskutowano o ksi±¿ce „Nacja” Terry  ҆ego Pratchetta. Pisarz jest jednym z najlepszych twórców fantastycznej literatury dla m³odzie¿y, przede wszystkim znany jako autor cyklu „¦wiata Dysku”.
    Akcja ksi±¿ki „Nacja” dzieje siê w ¶wiecie ³udz±co podobnym do naszego. Nacja to ma³a wyspa zagubiona po¶rodku oceanu. Mau, g³ówny bohater, po powrocie z Wyspy Ch³opców nie zastaje nikogo na wyspie. Wielka fala zniszczy³a wszystko co kocha³. Mau jest samotny. Gdy zdesperowany pragnie uton±æ, spotyka Daphne. Dziewczyna prze¿y³a jako jedyna katastrofê statku. Oboje zdaj± sobie sprawê, ¿e musz± rozpocz±æ nowe ¿ycie w ¶wiecie, który zmieni³ siê bezpowrotnie. Daphne pochodzi³a z cywilizacji o wysokiej kulturze. Okaza³a siê m±dr± i wykszta³con± dziewczyn±. By wspólnie daæ sobie radê w nowym ¶wiecie, musz± wzajemnie zmierzyæ siê z barier± jêzykow± i kulturaln±. W zwi±zku z tym wystêpuje w powie¶ci wiele zabawnych sytuacji, które wynikaj± przez nieporozumienie miêdzy bohaterami. Dotycz± one nieznajomo¶ci jêzyka i kultury. Wkrótce na wyspê przyby³o wielu innych rozbitków. Nacja zaludni³a siê i sta³a siê malutkim pañstewkiem.
    Ksi±¿kê czyta siê szybko bo zachêca czytelnika do fantazjowania. Niesamowite przygody bohaterów prowokuj± do my¶lenia i pozwalaj± wspinaæ siê na „szczyty wyobra¼ni”. „Nacja” to powie¶æ z elementami grozy, pe³nej tajemnic i zabawnych sytuacji.
Warto siêgn±æ po „Nacjê” by osi±gn±æ „szczyt wyobra¼ni”. Polecamy!


prowadz±ca
Ewa Kubik



Agata, Zosia i Klaudia na spotkaniu w DKK dla m³odzie¿y  w ¦wiebodzinie dn. 02. 04. 2012 r.


    02. 04. 2012 r. na DKK dla m³odzie¿y w ¦wiebodzinie zosta³y poruszone sprawy Agaty, Zosi i Klaudii. Te dziewczyny to g³ówne bohaterki ksi±¿ki  „13 Poprzeczna” Ma³gorzaty Gutowskiej – Adamczyk. Ka¿da z nich jest inna i spotyka siê w innym towarzystwie. Agata jest samotna po ¶mierci ojca i nie akceptuje, ¿e jej matka wysz³a za m±¿ i ma drugie dziecko. Zosia lubi siê uczyæ i nikt w klasie jej nie lubi. Stara siê byæ idealna, czego nikt nie docenia, nawet rodzice. Klaudia pije, pali, kradnie i oszukuje. Dziewczyna nosi wyzywaj±ce stroje i mocny makija¿. Odczuwa brak zainteresowania ze strony matki. Ka¿da z tych nastolatek jest inna i ma swoje towarzystwo. Na szkolnej wycieczce do Zakopanego dziewczyny poznaj± siê bli¿ej. Gdy nauczycielka w pokoju dziewcz±t znajduje papierosy i puszkê po piwie, nikt z klasy nie przyznaje siê do winy. Wychowawczyni zadecydowa³a, ¿e kara bêdzie dotyczyæ Klaudii, Agaty i Zosi. To kara na rzecz Magdy, która jest w ¶pi±czce. Nastolatki przychodz± do niej czytaæ wzruszaj±c± opowie¶æ o Piotrusiu.  Wspólna kara powoduje, ¿e Agata , Zosia i Klaudia zbli¿y³y siê do siebie i zaprzyja¼ni³y siê.  Dziêki Magdzie,  dziewczyny poczu³y wdziêczno¶æ, ¿e komu¶ s± potrzebne i mog± pomóc. Zmieniaj± swoje nastawienie do ¶wiata i ludzi.
    Ksi±¿ka Ma³gorzaty Gutowskiej - Adamczyk jest ciekawa i bardzo wzruszaj±ca. Autorka poruszy³a sprawy nastolatek z ¿ycia wziête, z którymi zmaga siê wiele m³odych ludzi i nie zawsze potrafi± sobie z nimi poradziæ. Agata, Zosia i Klaudia, mimo trudno¶ci skutecznie podjê³y siê nowemu wyzwaniu; zyska³y przyja¼ñ i akceptacjê ¶rodowiska.  Polecamy wszystkim nastolatkom-idealnym, i tym co maj± pod górkê!

prowadz±ca
Ewa Kubik



W mrocznym ¶wiecie Gatlin na DKK dla m³odzie¿y w ¦wiebodzinie dn. 05. 03. 12 r.



Dn. 05.03.12 r. uczestniczki DKK dla m³odzie¿y w ¦wiebodzinie przekona³y siê, ¿e w mrocznym ¶wiecie Gatlin naprawdê dziej± siê niemo¿liwe i magiczne rzeczy. Ten ¶wiat przedstawiony jest w ksi±¿ce pt. „Istoty ciemno¶ci” Kami Garcia i Margaret Stohl. Jest to druga czê¶æ Kronik Obdarzonych. Ksi±¿ka popularna na ca³ym ¶wiecie, równie¿ zdoby³a sympatiê w¶ród klubowiczek w ¦wiebodzinie.
Akcja powie¶ci dzieje siê w Gatlin, miasteczku zagubionym gdzie¶ w lasach Karoliny Po³udniowej. Ethan poznaje mroczn± stronê Gatlin, kiedy zakochuje siê w Lenie- Obdarzonej. By³ to ¶wiat istot ciemno¶ci ukryty w podziemnych tunelach, pe³en magii i kl±tw. Lena ze swoim ukochanym Ethanem musz± przeciwstawiæ siê z³u panuj±cemu w miasteczku, w którym ¿yj±. Historia staje siê ciekawa kiedy znika Lena. Ethan jest nieszczê¶liwy i nie mo¿e zrozumieæ dziwnego zachowania dziewczyny. Podejmuje siê wraz z przyjacielem Linkiem  odnale¼æ Lenê. Wchodz± do podziemnych tuneli i poznaj± si³ê magii.
Mroczne zakamarki, kl±twa, niebezpieczeñstwo, mi³o¶æ i magia to tematyka dla fantastycznej literatury. Wszystko to sprawia, ¿e ksi±¿kê czyta siê bardzo przyjemnie.  Czytelnikom, którzy chcieliby przeczytaæ „Istoty ciemno¶ci”, proponujemy  rozpocz±æ ksi±¿kê od pierwszej czê¶ci Kronik Obdarzonych pt. „Piêkne istoty”. ¦wietna lektura dla wszystkich sympatyków literatury fantastycznej. Polecamy !

prowadz±ca
Ewa Kubik




Z wizyt± w mieszkaniu przy ul. Zwierzynieckiej dn. 6. 02. 12 r. na DKK dla m³odzie¿y w ¦wiebodzinie.



6. 02 12 r. na DKK dla m³odzie¿y w ¦wiebodzinie uczestniczki dyskutowa³y o wyj±tkowej polskiej  rodzinie przedstawionej w ksi±¿ce Barbary Kosmowskiej pt. „Buba”.  Rodzina mieszka w bloku przy ulicy Zwierzynieckiej. G³ówna bohaterka jest uczennic± liceum, ma na imiê Agnieszka, na któr± ka¿dy mówi „Buba”. Matka Buby jest pisark± a ojciec prezenterem telewizyjnym. Nastolatka prze¿ywa k³ótnie miêdzy rodzicami. Dziadek to jedyna osoba, która zawsze jej wys³ucha czy zagra w bryd¿a. Buba jak ka¿da dziewczyna boryka siê z problemami nastolatek: pierwsza mi³o¶æ, dorastanie, oceny w szkole czy brak zainteresowania ze strony rodziców.
Na pytanie: Czy rodzina Buby jest zwyczajna? – klubowiczki odpowiedzia³y: „Nie jest zwyczajna. Wydaje mi siê, ¿e ta rodzina jest wyj±tkowa. Ka¿dy jest indywidualny, oryginalny, zaskakuje na swój sposób.” Inna wypowied¼ na pytanie to: „Zdecydowanie nie jest zwyczajna. Nie co dzieñ spotyka siê pisarkê, prezentera telewizyjnego, szalonego staruszka i zbuntowan± nastolatkê w jednej rodzinie. Tak wiêc ta rodzina to mieszanka wybuchowa.” Buba jest bohaterk±, która mimo licznych problemów swoim optymizmem zara¿a innych. Na pytanie:” Czy chcia³aby¶ zaprzyja¼niæ siê z Bub±?” Uczestniczki DKK odpowiedzia³y: „Tak , zdecydowanie. Okaza³a siê bardzo interesuj±c± postaci± o nietypowym charakterze.”
Klubowiczki polecaj± ksi±¿kê Barbary Kosmowskiej, bo czyta siê j± lekko i przyjemnie. Wystêpuj± zabawne sytuacje i ¶wietne dialogi: „W ksi±¿ce podoba³o mi siê to w jaki sposób zosta³a napisana.”; „Podobali mi siê w niej bohaterowie, przede wszystkim zabawny dziadek i nieobliczalna matka Buby.”

prowadz±ca
Ewa Kubik



Próba zjednoczenia ¶wiata Leny na spotkaniu DKK dla m³odzie¿y w ¦wiebodzinie dn. 9. 01. 2012 r.



9. stycznia na spotkaniu DKK dla m³odzie¿y w ¦wiebodzinie podczas dyskusji o ksi±¿ce Romka Pawlaka „Lena w chmurach” okaza³o siê, ¿e koszmarne  sny Leny, to rzeczywisty ¶wiat dziewczyny. Dzieñ, Noc i Cieñ  to czê¶ci podzielonego ¶wiata ze snów bohaterki.

Lena, zwyczajna nastolatka, mieszka z matk± na osiedlu, uczy siê, ma przyjació³kê Ka¶kê i spotyka siê z ch³opakiem Woytkiem.  Kiedy odkrywa w sobie niezwyk³e umiejêtno¶ci  dowiaduje siê, ¿e jest wampirem i jedn± z Naznaczonych. Ari , tajemniczy mê¿czyzna opowiada dziewczynie niesamowit± historiê o ¶wiecie, który zosta³ podzielony na Dzieñ, Noc i Cieñ. Dziewczyna zosta³a jedn± z wybranych do jego zjednoczenia. By ochroniæ ¶wiat przed dominacj± jednego z nich musi odnale¼æ innych wybranych. W  zmaganiach z Cieniami pomaga jej Kasia i Woytek. Grozi im wielkie niebezpieczeñstwo ze strony wampirów, które nie chc± ³±czenia ¶wiatów. W powie¶ci zdarzaj± siê chwile grozy kiedy pojawia siê tajemniczy Ari, gdy atakuj± i prze¶laduj± Lenê wilki, czy nawet obecno¶æ dziewczyny w mrocznym ¶wiecie Nocy.

„Lena w chmurach” to uznany horror dla m³odzie¿y  polskiego autora ksi±¿ek o wampirach. Czy mo¿na baæ siê czytaj±c tê ksi±¿kê? Nie, zdaniem klubowiczek mroczny ¶wiat Leny nie budzi emocji. Zdecydowanie uzna³y, ¿e czyta³y bardziej ekscytuj±ce ksi±¿ki o wampirach. Natomiast przyk³adem powie¶ci trzymaj±cej w napiêciu jest ksi±¿ka „Wichrowe wzgórza”, w której atmosfera grozy w¶ród bohaterów powoduje, ¿e  czytaj±c j± mo¿na siê baæ. Ksi±¿kê „Lena w chmurach” czyta siê szybko ze wzglêdu na tre¶æ i ³atwy jêzyk skierowany do m³odzie¿y.

Na zakoñczenie spotkania klubowiczki wykona³y ekspozycjê pt. „Sny Leny”.

Prowadz±ca:   
Ewa Kubik     


Tajne misje w DKK dla m³odzie¿y dn. 14. 11. 2011 r.


W listopadzie na spotkaniu DKK dla m³odzie¿y  tematem rozmowy by³y tajne misje nastolatków na podstawie ksi±¿ki „Operacja Czerwone Jerycho” Josuha Mowll. Klubowiczki z zainteresowaniem przeczyta³y niezwyk³± historiê o m³odych ludziach wpl±tanych w niesamowit± przygodê. G³ównymi bohaterami jest rodzeñstwo, którego rodzice zaginêli w niewyja¶nionych okoliczno¶ciach. ¯ycie spêdzaj± ze swoim wujkiem na pok³adzie „expedienta”. Na okrêcie m³odzi ludzie domy¶laj± siê, ¿e ukrywany jest przed nimi jaki¶ sekret a wujek nie jest zwyk³ym kapitanem statku. Rodzeñstwo odkrywa, ¿e jest to zordinium tzw. „córka s³oñca”, substancja która zagra¿a ca³emu ¶wiatu. Akcja ksi±¿ki nabiera tempa gdy nastolatkowie przebywaj±c w hotelu madame Zing Zing, otrzymuj± tajemnicz± wiadomo¶æ. Rodzeñstwo musi radziæ sobie w wielu sytuacjach m.in. znale¼æ sposób na ucieczkê od piratów.
Ksi±¿ka jest atrakcyjnie wydana, zawiera mapy, listy, plany pomieszczeñ i tuneli oraz  rysunki m. in.: okrêtów,  ³odzi chiñskich, uzbrojenia, techniki walki. Autor zamie¶ci³  zdjêcia  bohaterów z ich charakterystyk± oraz szkice rysunków ukazuj±ce wydarzenia w opowie¶ci. W ksi±¿ce czytelnicy znajd± obja¶nienia i wyra¿enia terminów ¿eglarskich.
„Operacja Czerwone Jerycho” to ksi±¿ka dla wszystkich tych którzy lubi± czytaæ o niezwyk³ych przygodach. Szukaj± w opowie¶ciach wartkich akcji, tajemnic czy walk o przetrwanie. Dalsze przygody rodzeñstwa Josuha Mowll opisa³ w dwóch nastêpnych czê¶ciach. Klubowiczki zamierzaj± je poznaæ poniewa¿ w pierwszej czê¶ci zakoñczenie dziwnie urywa historiê m³odych ludzi.

Prowadz±ca:   
Ewa Kubik     


Wizyta na wichrowych wzgórzach w DKK dla m³odzie¿y przy Oddziale dla Dzieci w ¦wiebodzinie w dn. 29. 10. 2011 r.

Wichrowe Wzgórza
Na pa¼dziernikowym spotkaniu w DKK dla m³odzie¿y w ¦wiebodzinie klubowiczki odpowiedzia³y sobie na pytanie: – Dlaczego „Wichrowe wzgórza„ to ulubiona powie¶æ Belli, bohaterki „Zmierzchu”?  Zaintrygowa³ je fakt, ¿e ksi±¿ka Emily Brontë zaliczona do klasyki literatury mo¿e byæ ulubion± lektur± bohaterki,  ¿yj±cej wspó³cze¶nie i  zakochanej w wampirze. Akcja „Wichrowych wzgórz” rozgrywa siê na prze³omie XVIII/XIX wieku i przedstawia dzieje mi³o¶ci Heathcliffa i Katarzyny. Podczas czytania ksi±¿ki odczucia klubowiczek by³y jednakowe. Stwierdzi³y, ¿e czytaj±c „Wichrowe wzgórza” mo¿na odczuwaæ strach i grozê. Mieszkañcy Wichrowych wzgórz ¿yj± w ponurym i bezlitosnym ¶wiecie. Brakuje w nim wspó³czucia dla drugiego cz³owieka. To mi³o¶æ Heathcliffa i Katarzyny niszczy wszystkich dooko³a. ¦wiat jest pe³en gniewu i zemsty. Losy bohaterów s± tak intryguj±ce a zarazem przera¿aj±ce, ¿e mog± poruszyæ serca i umys³y czytelników.  Klubowiczki stwierdzi³y, ¿e ta historia mi³osna z innej epoki,  podszywana dreszczykiem grozy, jest interesuj±ca   nawet dla Belli, dziewczyny wampira. Stephenie Meyer, autorka „Zmierzchu” w swojej powie¶ci zamie¶ci³a dwa fragmenty z „Wichrowych wzgórz”. Na spotkaniu jedna z klubowiczek odszuka³a je i przeczyta³a pozosta³ym. Te fragmenty wiele wyja¶ni³y przy odpowiadaniu na pytanie postawione na pocz±tku spotkania. Bella uwielbia³a tê ksi±¿kê ze wzglêdu na uczucie ³±cz±ce g³ównych bohaterów. Porównuj±c je ze swoim wiedzia³a, ¿e jej te¿ jest na zawsze.
 Ksi±¿kê Emily Brontë mo¿na okre¶liæ jako thriller. Gdy zacznie siê czytaæ „Wichrowe wzgórza” to chce siê od razu poznaæ zakoñczenie tej niecodziennej historii.  

prowadz±ca     
Ewa Kubik    



W DKK dla m³odzie¿y w ¦wiebodzinie-o zakazanym owocu, który smakowa³ najlepiej.


19. wrze¶nia br. spotkanie w DKK dla m³odzie¿y by³o bardzo emocjonuj±ce, poniewa¿ tematem dyskusji by³y wampiry. Teraz to niezwykle modny i ulubiony temat, jaki m³odzie¿ poszukuje w ksi±¿kach. Motywem przewodnim spotkania by³a ksi±¿ka „Zmierzch” Stephenie Meyer. Jest to pierwsza czê¶æ serii o tym samym tytule. Opowiada o przygodach Belli Swan, która po przeprowadzce do miasteczka Forks zakochuje siê w wampirze Edwardzie Cullenie. Uczestniczki okre¶li³y historiê Belli i Edwarda za szalenie ciekaw± i bardzo emocjonuj±c±. Wed³ug nich trudno oderwaæ siê od ksi±¿ki, kiedy ju¿ zacznie siê j± czytaæ. Zakazana mi³o¶æ Belli i Edwarda jest niezwykle ekscytuj±ca i wywo³uje pozytywne emocje. Jest oczywiste dla wszystkich, ¿e zakazany owoc smakuje najlepiej. Na pytanie do uczestniczek – Z kim mog³yby¶cie zaprzyja¼niæ siê? Jednog³o¶nie odpowiedzia³y, ¿e z wampirami. Taka odpowied¼ na pewno nie zdziwi czytelników sagi, poniewa¿ Cullenowie to najbardziej przyjacielska rodzina wampirów w miasteczku. Ich piêkny wygl±d i dobro  jest niezaprzeczalne w  porównaniu  do s³awnego Draculi. Na podstawie ksi±¿ki zosta³ nakrêcony film o tym samym tytule, który obejrza³y uczestniczki DKK. Na pytanie – Czym ró¿ni siê ksi±¿ka od filmu? Odpowiedzia³y, ¿e w ksi±¿ce jest wiêcej wydarzeñ, których w filmie nie ma. Ekranizacja powie¶ci jest ¶wietna ze wzglêdu na obsadê i efekty sytuacyjne. Dlatego polecaj± ksi±¿kê a potem film.
Nastêpne spotkanie w pa¼dzierniku. Do dyskusji wytypowano ulubion± ksi±¿kê bohaterki „Zmierzchu”  Belli Swan „Wichrowe wzgórza” Emily Brontë.     

Prowadz±ca:  
Ewa Kubik    


Przemiany nastolatków z brzydkich w ¶licznych w DKK dla m³odzie¿y dn. 13.06.2011r




    16. czerwca 2011 r. odby³o siê spotkanie Dyskusyjnego Klubu Ksi±¿ki dla m³odzie¿y. Tematem naszej dyskusji by³a ksi±¿ka Scotta Westerfelda pt. „Brzydcy”, wybrana przez samych klubowiczów.
Pisarz opowiada o Tally, która nie mo¿e doczekaæ siê swoich szesnastych urodzin.
W tym dniu przejdzie operacjê, która zmieni j± z brzydkiej nastolatki w ¶liczn± dziewczynê. Potem bêdzie ¿y³a w nowoczesnym ¶wiecie, gdzie jedynym zajêciem jest zabawa.
Historia Tally jest bardzo skomplikowana. Dziewczyna buntuje siê i podejmuje wiele wyzwañ, zwi±zanych z mi³o¶ci± i zaufaniem do drugiego cz³owieka.
Ksi±¿ka „Brzydcy” podbi³a serca nastolatków na ca³ym ¶wiecie. Natomiast nie podbi³a serc klubowiczów, poniewa¿ opisany w nim ¶wiat by³ zbyt fantastyczny a przez to nudny.

Prowadz±ca:
Ewa Kubik







Dar przewidywania ¶mierci u Jem w DKK dla m³odzie¿y w dn. 16.05.2011 r.



    W poniedzia³ek 16. maja 2011 r. odby³o siê pierwsze spotkanie Dyskusyjnego Klubu Ksi±¿ki dla m³odzie¿y. Na spotkaniu dzielili¶my siê wra¿eniami po przeczytaniu ksi±¿ki Rachel Ward pt. „Numery” przeznaczonej dla nastolatków.
„Numery” to jej pierwsza powie¶æ i od razu zosta³a nominowana do nagrody przez uczniów szkó³ Wielkiej Brytanii. Autorka opowiada historiê piêtnastoletniej Jem, która zna daty ¶mierci ludzi. Bohaterka zmaga siê z wiedz± o tym, ¿e bliska osoba umrze za kilka dni. To co Jem widzi, to dla niej przekleñstwo wie, ¿e nie obroni przed ¶mierci± nikogo, nawet swojego najlepszego przyjaciela Paj±ka.
Oto krótka opinia napisana przez jedn± z klubowiczek:
„Bardzo podoba³a mi siê ksi±¿ka pt. „Numery”, poniewa¿ by³a bardzo ciekawa i interesuj±ca. Dziêki tej ksi±¿ce zrozumia³am co to znaczy cierpieæ, znaj±c daty ¶mierci swoich wszystkich bliskich. Ta ksi±¿ka przeznaczona jest dla osób o silnych nerwach, poniewa¿ niektóre momenty mog± wzruszyæ a¿ do ³ez”.
Jednak ksi±¿ka nie podoba³a siê wszystkim klubowiczom ze wzglêdu na styl jêzyka i wzruszaj±ce emocje.
                                                                                                      
Prowadz±ca:
Ewa Kubik




 
 
 
 

 
 
Licznik odwiedzin
Biblioteka Publiczna w ¦wiebodzinie