Biblioteka Publiczna w Świebodzinie
ul. Bramkowa 2, 66-200 Świebodzin
 
 

ORGANIZACJA I STRUKTURA
 
 
Organizacja i struktura




* - kliknij aby zobaczyć opis


Filia Biblioteczna nr 1 ( filia miejska )
 
66-200 Świebodzin
os. Lużyckie 39 / pawilon Świebodzińskiej Spółdzielni Mieszkaniowej

Kierownik: Elżbieta Stankiewicz
Tel.: 068 38 266 70

Stan księgozbioru - 18,587
Stan czytelników - 1,083
Ilość wypożyczeń:
      - na zewnątrz - 33,229
      - na miejscu - 1,346


wejście

Hol

wypozyczalnia i czytelnia

wypożyczalnia i czytelnia



do góry strony

Jordanowo ( filia wiejska )
 
Kierownik: Anna Środa

Godziny otwarcia:

poniedziałek: 13.00 - 17.00
wtorek:         13.00 - 17.00
czwartek:      13.00 - 17.00
piątek:          13.00 - 17.00


Tel.: 068 38 232 35

Stan księgozbioru - 8,870
Stan czytelników - 269
Ilość wypożyczeń:
      - na zewnątrz - 6,998
      - na miejscu - 646

Filia prowadzi dwa punkty biblioteczne - PDR Jordanowo i Glińsku.


Promocja książki „Trzeci klucz do bramy”. Spotkanie autorskie z Alfredem Siateckim w filii bibliotecznej w Jordanowie.

      22.11.2011 w Bibliotece w Jordanowie odbyło się spotkanie z Alfredem Siateckim - publicystą, dziennikarzem, pisarzem, który promował swoje nowe książki: "Klucz do bramy", "Drugi klucz do bramy", "Trzeci klucz do bramy". Autor na spotkaniu z mieszkańcami Jordanowa, Gościkowa i Nowego Dworku obrazowym językiem opisywał proces powstawania tych książek, pisanych w formie wywiadów z nie żyjącymi już postaciami związanymi z Ziemią Lubuską. Spotkanie nie było suchą prelekcji, lecz bardzo szybko zmieniło się w  żywą dyskusję. Pisarz pytał zebranych o wydarzenia ważne dla naszego regionu, naszych wsi i nie tylko. W barwnych słowach mówił, dlaczego 11. listopada jest Dniem Niepodległości. Uczestnicy spotkania wspólnie z autorem wspominali i spierali się o niektóre wydarzenia dotyczące najnowszej historii Jordanowa i Gościkowa, a szczególnie Paradyża. Alfred Siatecki swoje wywiady poprzedza dogłębnymi badaniami. Przykładem może być obalenie mitu o pobycie Fryderyka Chopina w Sulechowie. Według rozkładu jazdy dyliżans z Warszawy do Berlina nie przejeżdżał przez Sulechów, lecz przez Sulęcin. Błąd powstał przy tłumaczeniu dokumentów, ponieważ nazwy niemieckie tych miast są do siebie podobne. Autor obala też mit o zapaśniku Leonie Pineckim, który jest pochowany w Łagowie Lubuskim. Na nagrobku jest napis, ze L. Pinecki był mistrzem Europy i świata w zapasach. Według autora zapaśnik ten występował na arenach cyrkowych.
      Z żywą reakcją spotkały się  przejmujące opisy tortur i innych brutalnych metod umacniania władzy przez zwycięzców na podbitych przez siebie terenach.
      Pod adresem autora, ze strony czytelników padały propozycje wywiadów  z innymi postaciami związanymi z naszymi terenami, m.in. Niemenem, Lechem Wieruszem. Alfred Siatecki powiedział, ze Niemen miał tylko rodzinne kontakty ze Świebodzinem, a w samym mieście mało przebywał. Natomiast wywiad z Lechem Wieruszem, bardzo zasłużonym dla ortopedii i samego Świebodzina, będzie zamieszczony w "Czwartym kluczu do bramy". O pomniku Chrystusa, tak charakterystycznym dla Świebodzina nie będzie pisał, ponieważ pomysłodawca tego pomnika żyje, a konwencja książki przyjęta przez pisarza przewiduje wywiady z osobami już nie żyjącymi.
      Miłym akcentem było spotkanie dwóch znajomych: Alfreda Siateckiego i Eligiusza Ristaua. Eligiusz Ristau, obecnie mieszkaniec Domu Pomocy Społecznej w Jordanowie, publikował swoje wiersze w nie istniejącym już czasopiśmie "Nadodrze", a Alfred Siatecki był jego redaktorem.
      Dyskusja o książkach i o historii przebiegała w bardzo miłej atmosferze. Spotkanie dostarczyło wielu niezapomnianych przeżyć. Czytelnicy prosili o dalsze "wywiady z duchami" - jak to sam określił autor, i o chęć dalszych spotkań z pisarzem.
Pan Siatecki zapewnił, że gdy tylko ukaże się następna część cyklu "Czwarty klucz do bramy", chętnie skorzysta z zaproszenia i przyjedzie do Jordanowa.

        Anna Środa      
kierownik filii bibliotecznej w Jordanowie


do góry strony

Rzeczyca ( filia wiejska )
 
Kierownik: Jolanta Starczewska

Godziny otwarcia:
poniedziałek-piątek: 15.00 - 19.00

Stan księgozbioru - 6,034
Stan czytelników - 42
Ilość wypożyczeń:
      - na zewnątrz - 3,060
      - na miejscu - 402

do góry strony

   
 
 
 

 
 
Licznik odwiedzin

Biblioteka Publiczna w Świebodzinie