Biblioteka Publiczna w ¦wiebodzinie
ul. Bramkowa 2, 66-200 ¦wiebodzin
 
 

Dyskusyjny Klub Ksi±¿ki
 

2013 - 2012 - 2011 - 2010 - 2009

 



Archiwum 2009


O mi³o¶ci w getcie wg Marka Edelmana w DKK w ¦wiebodzinie

         Dnia 7. grudnia 2009r. odby³o siê siódme i ostatnie w tym roku spotkanie uczestników Dyskusyjnego Klubu Ksi±¿ki w ¦wiebodzinie. Kontynuowa³o ono now± formu³ê spotkañ zgodnie z któr±, najpierw omawiano ksi±¿kê wybran± z tzw. kanonu ksi±¿ek DKK, a nastêpnie dyskutowano o pocz±tkach pañstwa polskiego na podstawie prezentacji multimedialnej.
         Ksi±¿ka Edelmana „ I by³a mi³o¶æ w getcie” wywo³a³a burzliw± dyskusjê na temat relacji znanego kardiochirurga spisanej przez Paulê Sawick±. Wykazano abwiwalentn± postawê Autora, który kategorycznie stwierdzi³, ¿e cz³owiek z natury jest z³y, a jednocze¶nie swym postêpowaniem stanowczo temu zaprzecza³. Podkre¶lano ogromny humanitaryzm Edelmana, który opracowa³ poradnik dla s³u¿b medycznych jak maj± siê zachowywaæ wobec osób chorych. Zwrócono uwagê na ca³kowit± bezinteresowno¶æ Autora i wielk± empatiê w stosunku do ludzi pokrzywdzonych przez los. Wyja¶niono pochodzenie znaczenia tytu³u ksi±¿ki oraz przypomniano trzy nazwiska osób, bez których nie by³oby tej ksi±¿ki: Pauli Sawickiej, Julii Hartwig oraz Jacka Bocheñskiego.
       W dalszej czê¶ci spotkania, dwaj jego uczestnicy przedstawili nowe teorie dotycz±ce pocz±tków pañstwa polskiego opieraj±c siê na ma³o popularnych do tej pory, ¼ród³ach. Omówienie tego zagadnienia poparte zosta³o prezentacj± multimedialn±. Aby lepiej zrozumieæ procesy kszta³towania siê pañstwowo¶ci polskiej, starano siê to pokazaæ w szerszym kontek¶cie europejskim. Podkre¶lono znaczenie wypraw wikingów, zw³aszcza szwedzkich Waregów, którzy ¿aglowios³owcami zwanymi drakkarami, poprzez Prego³ê, Niemen i D¼winê, docierali w g³±b pó¼niejszej Rusi Kijowskiej. Nastêpnie skupiono siê na terenach ob. Wielkopolski, wykazuj±c, ¿e nie Gniezno ale Giecz stanowi³ kolebkê pañstwa polskiego przesuwaj±c czas jego powstania z lat czterdziestych X w. na lata sze¶ædziesi±te wieku IX.
     Ciekawym tematem, który tak¿e poruszono by³ udzia³ S³owiañszczyzny na terenach po³o¿onych na wschód od £aby i na zachód od Odry. Mowa o S³owianach Po³abskich, z których pó¼niej wykszta³ci³y siê Serbo³u¿yczanie. Do dzi¶ na terenie d. NRD mieszka ok. 60.000 tych osób, które maj± dwa swoje organy: Macicê Serbsk± i Domowinkê. Poza tym, zachowa³y siê dawne s³owiañskie nazwy, np. Lubniów, Chudowina, Wojerecy, Z³y Komorów i inne. Jêzykiem, kultur± i tradycj± Serbo³u¿yczan zajmuje siê nauka zwana sorabistyk±.
      Spotkanie grudniowe mia³o bardzo uroczysty charakter; ¿ycz±c nowych, jeszcze ciekawszych spotkañ oraz wiele pomy¶lno¶ci w nowym 2010 r. wzniesiono toast i wrêczono drobne upominki klubowiczom.
       Na nastêpne spotkanie w dn. 18. stycznia zaproponowano do przeczytania „ Festung Breslau” M. Krajewskiego a do dyskusji kl±twê Gaudentego.

Moderatorzy spotkañ DKK w ¦wiebodzinie
E. Zakrzewska i H. Serewa.

Kliknij na zdjêcie, aby obejrzeæ galeriê.



Gustaw Holoubek wspomina…


         Listopadowy DKK w ¦wiebodzinie rozpocz±³ nowy cykl spotkañ sk³adaj±cy siê z dwóch czê¶ci. W pierwszej, ¶ledzili¶my wynurzenia Gustawa Holoubka na podstawie jego ksi±¿ki „Wspomnienia z niepamiêci”. W drugiej, zgodnie z wnioskiem niektórych dyskutantów, omawiana by³a twórczo¶æ i pogl±dy Ericha von Dänikena, zwi±zane z wp³ywem kosmitów na cywilizacjê ziemsk±.
        G. Holoubek w swoich wspomnieniach skupi³ siê na latach dzieciñstwa i m³odo¶ci nie odnosz±c siê do warsztatu pracy i kreacji ról. W³a¶nie to w opinii wielu dyskutantów powodowa³o, ¿e ksi±¿ka jest ma³o ciekawa.
        Natomiast postaæ von Dänikena i jego pogl±dy wywo³a³y prawdziw± burzê mózgów. Autor uznawany powszechnie za wizjonera, fantastê i dyletanta sprowadzi³ istnienie wielu tajemniczych budowli do wymiaru kosmicznego. Wszystkie jego pogl±dy, jak dot±d, nie zosta³y przyjête przez autorytety naukowe. W wypowiedziach dyskutantów zauwa¿ono ró¿norodne postawy i oceny; zwrócono uwagê na jego niechlubn± przesz³o¶æ, która mog³a mieæ pewien wp³yw na osobowo¶æ i pogl±dy. Poddaj±c krytyce jego hipotezy, pos³ugiwano siê sprawdzonymi teoriami naukowymi, takimi jak m. in. konwergencja kulturowa. Dyskusja uzupe³niana by³a pokazem ksi±¿ek Dänikena ze szczególnym uwzglêdnieniem publikowanych tam zdjêæ. Na koniec stwierdzono z nadziej±, ¿e byæ mo¿e niektóre z jego pogl±dów zostan± potwierdzone naukowo.
        Nastêpne spotkanie wyznaczyli¶my na 7. grudnia typuj±c do przeczytania ksi±¿kê Marka Edelmana „I by³a mi³o¶æ w getcie”. Ponadto zaproponowano do dyskusji temat powstanie pañstwa polskiego.

Do nastêpnego spotkania!
Moderator DKK w ¦wiebodzinie
H. Serewa i E. Zakrzewska

Kliknij na zdjêcie, aby obejrzeæ galeriê.



Jesienne refleksje o ¿yciu i przemijaniu.
    Dnia 05.10.2009r. odby³o siê kolejne, sympatyczne spotkanie DKK, w którym uczestniczy³o 18 osób.
    Zainteresowaniem cieszy³y siê ksi±¿ki pt. „Weronika postanawia umrzeæ” Paula Coelho i „ Dolina rado¶ci” Stefana Chwina, który by³ naszym go¶ciem dwa lata temu. Bestsellerowa powie¶æ „ Veronica Decides to Die”, któr± czytaj± przewa¿nie m³odzi ludzie, wzbudzi³a równie¿ zainteresowanie starszych czytelników. G³ówna bohaterka Weronika postanawia pope³niæ samobójstwo. Zostaje uratowana. Resztê swojego ¿ycia ( zaledwie tydzieñ) ma spêdziæ w zak³adzie psychiatrycznym. Pozornie wydaje siê niemo¿liwe i bezsensowne, ¿e m³oda atrakcyjna z pozornie pouk³adanym ¿yciem kobieta mo¿e chcieæ pope³niæ samobójstwo. Przyk³ad bohaterki u¶wiadamia nam, ¿e nie tylko tragedia, niemoc
czy cierpienie mo¿e nas do tego doprowadziæ ale równie¿ zwyk³a monotonia ¿ycia, szara codzienno¶æ i przekonanie, ¿e niczego w ¿yciu nie da siê zmieniæ.
    Ksi±¿ka sk³oni³a wszystkich do refleksji. Ile jest warte ¿ycie cz³owieka? Istotny jest sposób my¶lenia i patrzenia na ¶wiat. Wa¿ne jest aby wiedzieæ, co chcemy w ¿yciu osi±gn±æ, okre¶laæ cel i d±¿yæ do jego realizacji „Umiera siê nie dlatego by przestaæ ¿yæ, lecz po to by ¿yæ inaczej”. To, o co jedni walcz± ca³ym sercem dla innych staje siê nie do zniesienia. Coelho mo¿na lubiæ lub nie ale trudno przy jego prozie pozostaæ obojêtnym.
    Drug± lektur±, któr± zajêli siê mi³o¶nicy czytania by³a „Dolina Rado¶ci” Stefana Chwina. Wszyscy stwierdzili, i¿ ksi±¿ka jest bardzo interesuj±ca ale jej czytanie wymaga skupienia, uwagi i choæ styl jest prosty to poruszane kwestie zmuszaj± nas do refleksji o miejscu cz³owieka w historii, do zastanowienia siê nad relatywizmem moralnym. Obok tych jak¿e istotnych zagadnieñ, jeden z uczestników zwróci³ uwagê na ujêcie przez Niemca stanowiska wobec kultury s³owiañskiej, która czerpa³a tylko z osi±gniêæ Zachodu.
    Dyskutanci jednog³o¶nie orzekli, ¿e proza Chwina jest bardzo warto¶ciow± ksi±¿k±, któr± trzeba „przetrawiæ”.
    Z niecierpliwo¶ci± czekamy na nastêpne spotkanie w dniu 09.11.2009 r., na którym bêdzie omawiana ksi±¿ka: Gustaw Holoubek „ Wspomnienia z niepamiêci”.

Na ¿yczenie dyskutantów dodatkow± lektur± bêd± ksi±¿ki Ericha von Dänikena.

Moderator DKK w ¦wiebodzinie

H. Serewa i E. Zakrzewska

Kliknij na zdjêcie, aby obejrzeæ galeriê.



SPOTKANIE DKK   7.09.09 r.

    Po trzymiesiêcznej, wakacyjnej przerwie, spotkali¶my siê aby podyskutowaæ o dwóch ksi±¿kach - "Babie lato czyli B±d¼ szczê¶liwa przez ca³e ¿ycie" Agnieszki Perepeczko i "Kobiety w ¿yciu van Gogha" Dereka Fella.
    Pierwsz± ksi±¿kê dyskutanci jednomy¶lnie okre¶lili jako typowo komercyjn±, obliczon± na poklask, bez wielkich lotów. Najd³u¿ej dyskutowano o artystycznych kontaktach Agnieszki Perepeczko, zwracaj±c uwagê na epizody humorystyczne. Chwalono wysok± jako¶æ i ilo¶æ zamieszczonych fotografii. Niektórzy omawiali ksia¿kê odnosz±æ siê do prywatnej strony internetowej Agnieszki Perepeczko.
    "Kobiety w ¿yciu van Gogha" okaza³y siê ksi±¿k± znacznie ciekawsz± i warto¶ciowsz±. Najwiêcej kontrowersji u dyskutuj±cych wzbudzi³a osobowo¶æ malarza; jedni twierdzili, ¿e by³ zwyk³ym cholerykiem, inni, ¿e chorym  psychicznie. Zwrócono szczególn± uwagê na jego chêæ opiekowania siê kobietami bêd±cymi w bardzo trudnej  sytuacji ¿yciowej. Nie wszyscy zgodni byli co do tego, ¿e wed³ug psychologii, postawa ta wynika³a z poczucia
przez mê¿czyznê o swej ni¿szej warto¶ci. W konsekwencji uznano trafno¶æ truizmu, ¿e prawie zawsze geniusz jest na granicy ob³êdu. Spory w¶ród dyskutantów wywo³a³y interpretacje obrazów artysty. W koñcu uznano jednak, ¿e "de gustibus non disputandum".

    Na tym spotkanie zakoñczono proponuj±c na dzieñ 5. 10. 09 r. nastêpuj±ce ksi±¿ki:
1. Maria Nurowska "Ksiê¿yc nad Zakopanem"
2. Stefan Chwin "Dolina rado¶ci"
 
moderator Hanna Serewa

Kliknij na zdjêcie, aby obejrzeæ galeriê.


Relacja ze spotkania cz³onków DKK

przy Publicznej w ¦wiebodzinie w dniu 01.06.2009 r.

    1. czerwca o godz. 16.00 w Bibliotece Publicznej w ¦wiebodzinie w mi³ej i przyjemnej atmosferze odby³o siê drugie spotkanie cz³onków Dyskusyjnego Klubu Ksi±¿ki.
    Grono nasze powiêkszy³o siê o kolejne 2 osoby. Tym razem by³o 14 osób (6 kobiet i 8 mê¿czyzn). Rozmawiali¶my o ksi±¿ce pt.: „Przewodnik inteligentnego snoba wed³ug Franciszka Starowieyskiego” Jaros³awa Miko³ajewskiego. Szczególnie podkre¶lano jego wyobra¼niê i ziemiañskie pochodzenie, które uwarunkowa³o postawê spo³eczn± i moraln±. Zwrócono uwagê na jego wszechstronn± wiedzê i zdolno¶ci artystyczne. Wypowiadaj±cy siê zauwa¿yli, ¿e Franciszek Starowieyski, jako jeden z najbardziej utalentowanych polskich artystów, by³ cz³owiekiem kontrowersyjnym i pe³nym sprzeczno¶ci. Uczestnicy spotkania dzielili siê refleksyjnymi spostrze¿eniami o Arty¶cie, wykraczaj±cymi poza zakres tematyczny ksi±¿ki. Wiele osób dziêkowa³o organizatorom za wybór tej ksi±¿ki do dyskusji, gdy¿ okaza³a siê ona wyj±tkowa i godna polecenia innym czytelnikom. By³y osoby, które chcia³yby mieæ tê ksi±¿kê w swojej prywatnej biblioteczce. Wspólnie uznali¶my, ¿e w okresie wakacyjnym nast±pi przerwa w spotkaniach DKK. Zobaczymy siê 7 wrze¶nia omawiaj±c nastêpuj±ce 2 ksi±¿ki:

1. Fell Derek „Kobiety w ¿yciu van Gogha”
2.  Perepeczko Agnieszka  „Babie lato, czyli b±d¼ szczê¶liwa ca³e ¿ycie”

Do zobaczenia po wakacjach!

Moderator spotkañ
Edyta Zakrzewska





Relacja ze spotkania cz³onków DKK

przy Bibliotece Publicznej w ¦wiebodzinie w dniu 04.05.2009r


W majowe popo³udnie o godz. 16.00 spotkali¶my siê po raz pierwszy, aby podzieliæ siê wra¿eniami i refleksjami o przeczytanych ksi±¿kach. Na spotkanie przyby³o 12 osób, 6 kobiet i 6 mê¿czyzn.

Pierwsz± omawiana ksi±¿k± by³a „Bia³a Masajka” Corinne Hofmann. W zale¿no¶ci od p³ci osób wypowiadaj±cych siê, zdania by³y podzielone. Mê¿czy¼ni nie mogli zrozumieæ jak kobieta, osoba doros³a mog³a nie zdawaæ sobie sprawy z ró¿nic kulturowych, jêzykowych i obyczajowych wi±¿±c siê z Masajem. Panie by³y odmiennego zdania okazuj±c bohaterce wspó³czucie i tolerancjê. By³y próby odniesienia tematyki masajskiej do ksi±¿ki „Safari Mingi” Wac³awa Korabiewicza, który swego czasu podró¿owa³ po Afryce.

Drug± omawian± by³a „Sentymentalny portret Ryszarda Kapu¶ciñskiego” Jaros³awa Miko³ajewskiego. Osoby, które kiedykolwiek przebywa³y w szpitalu mog³y ³atwiej uto¿samiæ siê z my¶lami i prze¿yciami naszego s³ynnego reporta¿ysty. Próbowa³y odtwarzaæ trudne chwile pobytu w szpitalu, w wielu przypadkach zgadzaj±c siê z przemy¶leniami Ryszarda Kapu¶ciñskiego. Uczestnicy spotkania przyznali siê, ¿e gdyby ta ksi±¿ka nie zosta³a im polecona prawdopodobnie nigdy by po ni± nie siêgnêli.

Nastêpne spotkanie wyznaczyli¶my na 1 czerwca b.r a do przeczytania wytypowano ksi±¿kê Jaros³awa Miko³ajewskiego pt. ”Przewodnik inteligentnego snoba wed³ug Franciszka Starowieyskiego”.

Moderator spotkañ
Edyta Zakrzewska






Spotkanie inauguracyjne

      W dniu 6 kwietnia 2009 r. w Bibliotece Publicznej w ¦wiebodzinie odby³o siê spotkanie inauguracyjne DKK. Spotkanie prowadzili – Andrzej Grupa - dyrektor biblioteki oraz Edyta Zakrzewska – moderator spotkañ.

Prowadz±cy zapoznali przyby³ych z ide± oraz regulaminem DKK. Zaproponowano kanon 14 tytu³ów ksi±¿ek do wyboru przez klubowiczów.

Na nastêpne spotkanie, które odbêdzie siê 4 maja 2009 r. ( poniedzia³ek)wytypowano nastêpuj±ce ksi±¿ki:

  1. Miko³ajewski Jaros³aw: „ Sentymentalny portret Ryszarda Kapu¶ciñskiego..”

  2. Hofmann Corinne: „Bia³a Masajka”

Ustalono, ¿e kolejne spotkania odbywaæ siê bêd± w ka¿dy pierwszy poniedzia³ek miesi±ca w czytelni biblioteki o godz. 16.00 ( oprócz miesiêcy wakacyjnych).

Poinformowano zebranych o mo¿liwo¶ci sk³adania dezyderatów ksi±¿ek, które chcieliby omawiaæ na nastêpnych spotkaniach.

W spotkaniu uczestniczy³o 12 osób, 6 kobiet i 6 mê¿czyzn, co mo¿e procentowaæ ciekaw± i twórcz± dyskusj±.

Informacje o spotkaniu inauguracyjnym zosta³y zamieszczone w lokalnych ¶rodkach masowego przekazu, na afiszach oraz na stronie internetowej biblioteki. Obszerny artyku³ o spotkaniu DKK ukaza³ siê w Gazecie Lubuskiej z dn. 9 kwietnia 2009 r.

Do zobaczenia 4 maja!


Kliknij na zdjêcie, aby obejrzeæ galeriê.


  <- 2010

 
 
 

 
 
Licznik odwiedzin
Biblioteka Publiczna w ¦wiebodzinie